Gyilkol a Kék Bálna játék
Világszerte már több olyan internetes játék terjed, amelyek végkimenetele akár halálos is lehet. Nem egy szokványos, ártatlan játékról van szó, hanem olyanról, amely a fiatalt szélsőséges cselekedetekre vezetik. Ilyen a „Kék Bálna” játék is, amely egyes adatok szerint eddig világszerte 130 fiatal halálát okozta.
A veszélyes játék kitalálója a Moszkva közelében élő, 21 éves Filipp Bugyejkin, aki 2013-ban indította el a “Kék Bálna” néven elterjedt, ötven szintből álló játékot. A kitalálója, mentorként utasítja a résztvevőket a különböző cselekedetek végrehajtására, amelyek kezdetben kisebb kérések, mint például, hogy másszanak fel egy magas épület tetejére, szigetelődjenek el családjuktól, társaiktól, lopjanak el valamit az üzletekből.
A játékvezető egyre nagyobb és nagyobb feladatok elé állítja az elszánt játékőrült fiatalokat, megkéri a játékost, hogy tetováltasson, esetleg zsilettpengével rajzoljon kék bálnát vagy egyéb ábrákat a karjára, illetve végezzen öncsonkítást. Mindezen cselekedetek elvégzését a játékosnak felvételre kell rögzítenie, hogy bizonyítékként szolgáljon a mentor számára. Aki bejelentkezik a “Kék Bálna” játékba, nincs kilépési lehetősége, mert a játékvezető brutális fenyegetőzései folytatásra kényszerítik. A “Kék Bálna” ötvenedik szintjéig eljutókra nem hull az égből konfetti, ugyanis az utolsó szintet a játékos csak saját élete árán tudja megugrani.
Az ilyen jellegű játékokról Kopacz Imola pszichológusnőt kérdeztük, aki a szülők feladatát emeli ki, ami nem más, mint a gyerek-szülő között létrejövő feltétel nélküli bizalom, és jó kommunikációs kapcsolat.
Riporter, Magyari Izabella