Gazda Klára néprajzkutató kapta a Háromszék kultúrájáért díjat
Gazda Klára néprajzkutató, egyetemi tanár kapta idén a Háromszék kultúrájáért díjat, amelyet hagyományosan a magyar kultúra napján adtak át.
A díjat a koronavírus-járvány miatt Gazda Klára otthonában vette át. A Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ által alapított díjat olyan háromszéki személyiségek kapják, akik több évtizeden keresztül meghatározták a térség kulturális életét, akik tevékenysége túlmutat a szakmájukon, hivatástudatukkal, kitartó munkájukkal egész közösségünket szolgálták.
„Gazda Klára nemcsak az erdélyi néprajztudomány kiemelkedő alakja, hanem egyetemi tanárként meghatározó személyiség volt generációk számára. Életműve az egyetemes magyar kultúrát gazdagítja. Székelyföld viselettörténeti kutatásában elért eredményeiért, Háromszék tárgyi néprajza területén végzett pótolhatatlan gyűjtéseiért, a népi kultúra feltárásában végzett fél évszázados úttörő munkásságáért Kovászna Megye Tanácsa Háromszék kultúrájáért díjjal tünteti ki” – fogalmazott Tamás Sándor tanácselnök.
Gazda Klára elmondta: a magyar kultúra fontos, része az életének, ezen nevelkedett. Gazda Klára több mint két évtizeden keresztül a Székely Nemzeti Múzeum néprajzi gyűjteményét gyarapította, a BBTE Magyar Nyelv és Kultúra Tanszékén 1991-től kezdett tanítani és szerepe volt abban, hogy a kolozsvári néprajzi tanszék a Kárpát-medencei magyar néprajztudomány legszínvonalasabb tudományos műhelyévé nőtte ki magát. Nyugdíjazása óta ismét Sepsiszentgyörgyön él, hamarosan megjelenik legújabb könyve a zabolai Mikes család uzoni ágának családtörténete.
Marosvásárhelyi Rádió/Kovács Zsolt