Évek óta nem gyűltek össze ennyien Székelyudvarhelyen
Erőt, tisztességet – a huszárság jelmondata volt a mai nap mottója Székelyudvarhelyen. A Márton Áron téren álló Vasszékely szobor megkoszorúzása után a déli harangszó felcsendülésével Gálfi Árpád polgármester és a Hagyományőrző Székely Huszárezred nyitotta meg az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc 171. évfordulójának tiszteletére szervezett ünnepséget.
Évek óta nem gyűltek össze ennyien a Patkónak becézett téren, rengeteg székely és magyar zászló lobogott a szélben, de díszbe öltözött az egész város is. Gálfi Árpád ki is jelentette: a szabadság elkötelezett magyar híveit ma sem lehet megfélemlíteni. Ünnepi beszédében bírálta az aktuális hatalmat, amely élen jár a provokációban, és semmibe veszi azt, hogy ragaszkodunk identitásunkhoz. Az udvarhelyi városvezető szerint itt az ideje a tetteknek, és ha eltávolítanak valahol egy nemzeti jelképet, tűzzünk ki ezret a helyébe – kérte az ünneplő közösségtől. Németh Szilárd, Magyarország Honvédelmi Minisztériumának parlamenti államtitkára, a Fidesz alelnöke azt mondta, hogy ma ugyanolyan történelmi időket élünk, mint 171 évvel ezelőtt. A politikus párhuzamot vont az akkori Bécs és a mostani Brüsszel között, és azt hangoztatta, hogy most sem engedhetünk a 48-ból.
A székelyudvarhelyiekkel ünnepelt Mezei János, a Magyar Polgári Párt elnöke és Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke is. beszédükben az önrendelkezés fontosságát, a jogainkért való folytonos küzdelmet hangsúlyozták, mert – mint fogalmazott Mezei – még nem vagyunk szabadok. Az ünnepi beszédek sorát Tóth László, Magyarország csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja zárta, aki Orbán Viktor magyar miniszterelnök üzenetét tolmácsolta. Szép, felemelő ünnepe volt Székelyudvarhelynek. Bátor üzenetek hangzottak el a beszédekben, de az egész mégsem vált komorrá és merevvé, hanem szólt a kicsinek, a fiatalnak, a nagynak és az idősnek is.
A tér oldalában, a Haáz Rezső Múzeum jóvoltából igazi huszártanyát rendeztek be, ahol a kicsik a lovakban gyönyörködhettek, a nagyobbak ismerkedhettek a fegyvernemekkel, az egyenruha darabjaival, de a célbalövést, az ostor használatát is kipróbálhatták. A református kollégium előtti szabadtéri kiállítás is sokakat vonzott. Igazán nagyívűvé, magával ragadóvá a zenei részek tették az ünnepi programot: a Székely Dalegylet Férfikara, a Balázs Ferenc Vegyeskar, az Alla Breve Vegyeskar és a Törökbálinti Kamarakórus Kovács László karnagy vezényletével nagyszerű élményben részesítette a közönséget, majd Keresztes Ildikó és zenekara is fellépett. Az Ave Mariától a Talpra magyar megzenésített változatáig színvonalas művek hangzottak el a színpadon. A bő kétórás ünnepséget igazi kuriózum: nemzeti színű nappali tűzijáték zárta.
Az ünnep még nem rét véget Székelyudvarhelyen, délután koncert, 48-as vetélkedő is lesz. A további programot a polgármesteri hivatal honlapján és facebook oldalán is megtalálják az érdeklődők.
Forrás: Marosvásárhelyi Rádió/Asztalos Ágnes