Energiafüggetlenségre nevelnek erdélyi falvakat
Energiafüggetlenségre készíti fel a falvakat a sepsiszentgyörgyi Green Energy biomassza-klaszter, amely egy nemzetközi pályázat partnereként, a Biovill nevű program keretében, felkészíti a kiválasztott település önkormányzatát, a vállalkozókat, a lakosságot és a helyi fejlesztési szakembereket az energetikai önellátás megvalósítására.
Gáspár Mária a klaszter munkatársa híradónknak elmondta: német és osztrák energiafüggetlen falvakat látogatnak meg, tanulmányokat, felméréseket készítenek, amelyek újabb támogatási összegek lehívásában lehetnek hasznosak. Romániából, Macedóniából, Szlovákiából, Szlovéniából és Horvátországból választanak ki egy- egy települést, amely mintafaluvá válhat.
A kiírásra legtöbben Romániából jelentkeztek, Kovászna, Hargita, Brassó, Kolozs és Ialomița megyékből összesen 18 falu pályázott, míg a többi országból csak 2- 3 település. Háromszékről energetikailag független mintafaluvá szeretne válni Bodok, Köröspatak, Gidófalva, Gelence, Bereck, Lemhény, Bölön és Esztelnek, a nyertes kiválasztása a napokban történik meg.
Gáspár Mária elmondta, vidéken általában fával fűtenek, a rönkfa még mindig fele annyiba kerül, mint a gáz, de a biomassza alapú fűtés ennél is olcsóbb lenne. Egyre többen vásárolnak biomasszával, fahulladékkal működő gazdaságos kazánt, ezeket erdők, legelők, patakok tisztításából származó fahulladékkal lehet fűteni, de energiafűz termesztése is megoldás lehet.