• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9722 RON
  • USD4.5831 RON
  • GBP5.9672 RON
  • HUF1.2376 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Itthon jobb, a nehézségek ellenére is

A 2016 március 22-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. A nehézségek ellenére is az itthon maradást választja a kotormányi Sándor Gábor fiatal gazdálkodó. Vele és édesapjával beszélgetünk. A minőség garancia a fennmaradásra – véli Kutasi Zsolt kerelőszentpáli örökzöld dísznövénytermelő. Majd a március közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A kisállatok odafigyelést igényelnek. Szőke Géza csíkszeredai kisállat-tenyésztő válaszol kérdéseinkre. Hargita megyében egyre több a kis tejfeldolgozó. Hamarosan tejkonferenciát szerveznek. Dr. Ferenczy Ferenc nyugalmazott állatorvossal készült interjúnk. Háromnegyed egy után megtudhatják játékunk kérdését, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Októbertől kezdődően lehet lehívni összegeket a mezőgazdasági hitelalapból. Erre a célra 92 millió eurós keretet különített el az agrártárca a sikeres pályázások érdekében – jelentette be Achim Iri¬mescu mezőgazdasági miniszter. A támogatás olyan pályázatok esetében igényelhető, ahol önrészre van szükség. A miniszter emlékeztetett, a 2007 és 2013 közötti vidékfejlesztési alapokból Románia 940 millió eurót veszített el, mert a sikeres pályázók nem tudták biztosítani az önrészt, és közel 800 millió euró értékben visszamondták, illetve felbontották a már megvalósítási fázisban lévő szerződéseket. (Krónika/Gazdaélet)

Az uniós tejtermelés ideiglenes csökkentéséről döntöttek a tagállamok agrárminiszterei Brüsszelben a túlkínálat visszaszorítása érdekében. A döntést az Európai Bizottságnak jóvá kell hagynia, amely jelezte, hogy készen áll a versenyszabályzatba ütköző döntés ideiglenes engedélyezésére – tájékoztatott közleményében az Európai Tanács. Eközben a krízis által érintett romániai piaci szereplők tovább vitáznak azon, hogy az ágazatot hogyan lehetne megmenteni a teljes csődtől. Dorin Cojocaru, a Tejtermelők Országos Szövetségének (APRIL) elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a tejkvóta tavaly áprilisi eltörlése óta a romániai állattartók soha nem voltak ilyen nehéz helyzetben, mint most. Rámutatott: amennyiben a mezőgazdasági minisztérium nem intézkedik, a tejtermelők még kilátástalanabb helyzetbe kerülhetnek az elkövetkező két hónapban. Az APRIL felmérései azt mutatják, a húsvét körüli időszakban a tejfogyasztás drasztikusan csökken, a termelés pedig fokozatosan növekszik, emiatt pedig az amúgy is alacsony termelői ár tovább zuhanhat. (Krónika/Gazdaélet)

Megkapta a hagyományos különleges termék elismerést az Európai Unióban a libánfalvi telemea. A telemea bejegyzését Görögország próbálta megakadályozni, arra hivatkozva, hogy a telemea szó valójában görög eredetű, és a telemes szóból ered. (Székely Hírmondó/Gazdaélet)

Minden csomagolt tejen fel kellene tüntetni, hogy honnan származik az alapanyag – ezt javasolja egy törvénytervezet. A termékcímkék pontosítását kezdeményező képviselők azt kérik, hogy a csomagoláson legyen egyértelműen feltüntetve, hogy a tej importból származik-e, vagy hazai termelőtől, illetve azt is jelöljék meg, hogy tartalmaz-e tejport, hiszen ebben az esetben nem lehet természetes terméknek nevezni. Jelenleg csak a gyártó származási országát tüntetik fel a tejtermékeknél, és nem lehet tudni, hogy a gyártó import vagy hazai tejet dolgoz-e fel. Az Eurostat adatai szerint a romániai farmokon termelt tejnek alig a 22 százalékát dolgozzák fel a hazai gyártók, miközben az unió többi tagállamában a belföldi feldolgozás átlaga 92 százalék. A romániai kereskedelemben forgalmazott tej nagyrészt Magyarországról és Lengyelországból származik. (Kolozsvári Rádió)

Péntekenként délután szaktanácsadást tartanak Csíkmadarason a Garden Proiect kertészetnél, ahol a gyakorló és hobbykertészek is választ kapnak kérdéseikre. Múlt pénteken, az első találkozóra sok érdeklődő érkezett. (Gazdaélet)

Ötféle, a hazai bevásárlóközpontokban is árusított palackozott víz nem alkalmas fogyasztásra – állapította meg az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság egy március 3-án kezdeményezett ellenőrző akciója során. A hatóság a laboratóriumi vizsgálatok során megállapította, hogy az érintett palackozott vizek nem felelnek meg a mikrobiológiai követelményeknek. A következő palackozott vizekről van szó: Winny márkájú, 2 literes pillepalackban forgalmazott szénsavmentes ásványvíz, ARO 2 literes kiszerelésű asztali víz, Calipso 6 literes forrásvíz, Izvorul Zânelor 2 literes szénsavmentes ásványvíz és az Aqua Queen 5 literes forrásvíz. A felügyelők összesen 50 ezer lej értékben bírságoltak és betiltották az említett palackozott vizek forgalmazását. (Maszol.ro)

XIV. Kertesznap Nyaradszeredaban (1)Piaci árak:

A burgony kilója 1 lej és 1 lej 20 bani, a fehér hagymáé 2 lej és 2 lej 50 bani, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a zöldhagyma kötése 80 bani és 1 lej, a fokhagyma kilója pedig 8 és 10 lej. A paprika kilója 7 lej és 8 lej, a paradicsomé 4 lej 50 bani és 6 lej, az uborkáé 2 és 2 lej 50 bani, a csípős paprika kilója 7 lej, a gomba kilójáért 10 lejt kérnek. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony és csombord kötése 1 lej. A zeller darabja és a hónapos retek kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A szemes paszuly litere 8 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a brokkoli kilója 7 és 8 lej, a tojás darabja ezen a héten 45 bani. Egy fej saláta 1 lej és 1 lej 50 bani. Az alma kilója 2 lej 50 bani és 4 lej, a körtéé 3 lej 50 bani és 6 lej, a szőlő kilója 8 lej és 10 lej, a sajté és az ordáé 16 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej.

Játékunk kérdése:

Mekkora területen gazdálkodik a kotormányi Sándor János és fia Gábor?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2016 március 25-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro