Elutasították Románia schengeni csatlakozását
Elutasította mai ülésén az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsa Románia és Bulgária felvételét a schengeni övezetbe – nyilatkozták egybehangzóan brüsszeli források.
Románia és Bulgária schengeni csatlakozása ellen Ausztria és Hollandia szavazott. A két ország schengeni csatlakozásának jóváhagyásához egyöntetű döntésre lett volna szükség a testületben. Hollandia képviselője megjegyezte, országa csak Bulgária felvételét ellenzi, de a két ország felvételéről csomagban szavazott a Tanács. Horvátország ugyanakkor zöld utat kapott, és csatlakozhat a schengeni övezethez.
Csalódottságának és dühének adott hangot valamennyi vezető politikus.
Romániának továbbra is stratégiai célja marad a csatlakozás a belső határellenőrzés nélküli térséghez – hangsúlyozta Klaus Iohannis. Az államfő csütörtöki sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: Románia nem torpan meg! Nem áll meg, amíg felvételt nem nyer a schengeni térségbe.
Klaus Iohannis államfő szerint mélységesen igazságtalan Romániával és az állampolgáraival szemben, hogy Ausztria ellenkezése miatt nem született konszenzus ma az ország felvételéről a schengeni térségbe.
Nicolae Ciucă miniszterelnök is arról beszélt, hogy Románia újraindítja a schengeni csatlakozási folyamatot, és fogytatni fogja ennek az „országos stratégiai célnak” az eléréséhez szükséges tárgyalásokat.
Gyalázatos döntésnek nevezte Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes Románia és Bulgária schengeni csatlakozásának elutasítását.
Az RMDSZ elnöke Facebook-bejegyzésben reagált arra, hogy ma az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsa elutasította Románia és Bulgária felvételét a schengeni övezetbe. Mint írta, Ausztria vétója helytelen, erkölcstelen, észérvektől mentes, szégyentelen politikai játszmára vall. Ez a döntés, amely valamennyi romániai állampolgár, az ország területén élő valamennyi közösség ellen irányul gyalázatos- hangsúlyozta Kelemen Hunor.
Hozzátette, Románia 11 éve teljesítette a csatlakozáshoz szükséges technikai kritériumokat, és élvezi a schengeni övezet tagországainak támogatását, amelybe belerondított Ausztria. Közölte, továbbra is folytatják a munkát, méltósággal, bátran, megalkuvások nélkül. Mint fogalmazott, nem engednek Ausztria szégyentelen zsarolásának. Kelemen Hunor bejegyzésében reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy ezekben a nehéz időkben a szolidaritást és nem a kirekesztést kell erősíteni. Nemcsak Romániának, hanem az Európai Uniónak is erre van szüksége!- zárta sorait a politikus.
Oroszországot sejti a schengeni kudarc hátterében Lucian Bode belügyminiszter és Marcel Ciolacu szociáldemokrata pártelnök is.
A tárcavezető azt mondta, hogy történelme során Romániával több igazságtalanság is történt, amelyek hátterében a legtöbbször Oroszország állt. Szerinte a Romániával szemben történt újabb igazságtalanság megörvendezteti Moszkvát, annál is inkább, mert a Románia schengeni csatlakozása elleni szavazás „az EU egésze elleni szavazás” volt, ami „egyes unión kívüli szereplők” kedvére van. Marcel Ciolacu, a Szcoiéldemokrata Párt elnöke pedig egyenesen úgy vélekedett, hogy Ausztria szavazata „karácsonyi ajándék Vlagyimir Putyinnak”.
Cătălin Drulă, a Mentsétek meg Romániát Szövetség elnöke szintén igazságtalannak tartja az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának döntését, de szerinte a hazai politikumnak is megvan a sara.
Az ellenzéki párt elnöke ugyanakkor úgy véli, az illetékes hazai politikai vezetőknek vállalniuk kell a felelősséget jelen helyzetben. Szerinte Lucian Bode belügyminiszternek le kell mondania a kudarc miatt. Támadja ugyanakkor Klaus Iohannis államfőt, az ország külpolitikájának a vezetőjét is. A Mentsétek meg Romániát Szövetség elnöke szerint a tegnapi nap végérvényesen megpecsételte üres elnöki mandátumait.
Forrás: Digi24/Agerpres