Elrajtolt a Sepsi Tabakó fesztivál harmadik kiadása
Elkezdődött a Sepsi Tabakó fesztivál harmadik kiadása, ahol számos nappali programmal is várják az érdeklődőket, az úgynevezett első műszakban.
Előadások, társasjáték, kézműves vásár, henna készítés és még hosszan lehetne sorolni. Többek között jelen van a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, akik pályaválasztási tanácsadással, valamint számos előadással készültek a fesztiválozóknak.
A részletekről Gödri Csilla, a Sapientia EMTE PR felelőse tájékoztatta rádiónkat.
Kovászna megyére, Sepsiszentgyörgyre, a Tabakó fesztiválra vonatkozó és általános műveltségi kérdéseket is tartalmaz a kvíz, amellyel a Kovászna megyei ifjúsági szervezet, a Komitátusz készült a Sepsi Tabakó fesztivál idei kiadására.
A helyesen válaszolók kis ajándékokat kapnak, illetve arról is beszámolunk a sátorba látogatónak, hogy mivel is foglalkozik az ifjúsági szervezet, mondta Ambrus Zsombor, a Komitátusz elnöke.
A mentőszolgálatok, globális szinte, sokat fejlődtek az elmúlt évtizedekben. Azonban egy lassú fejlődésről van szó, ami nem olyan látványos, viszont, ha megnézzük, hogy milyen körülmények voltak 40 évvel ezelőtt és milyenek vannak ma, akkor elképesztő a változás, a digitális eszközök megjelenése, fogalmazott Győrfy Pál a magyarországi Országos Mentőszolgálat szóvivője, aki arra is rávilágított, hogy miért nem lehet egészségesnek nevezni a fogyasztói társadalmat.
A Moldáv Köztársaság Európai Uniós csatlakozásáról, illetve a Romániba való beolvasztásáról is szó volt a harmadik Sepsi Tabakó Fesztiválon. Egy nehéz témáról van szó, amiről egyelőre csak hipotetikusan lehet beszélni, mivel még Bukarest és Chișinău nem ült le hivatalosan tárgyalni ebben a kérdésben, csak ellenzéki képviselők beszélnek erről, másrészt pedig a Moldáv Köztérsaságnak az EU-s csatlakozáshoz a legoptimistább forgatókönyvek szerint is 10 évre van szüksége, mutatott rá Pataky István újságíró, a Maszol főszerkesztő-helyettese, aki azt is kiemelte, hogy az erdélyi magyarság szempontjából kimondottan veszélyes lenne az egyesülés.
Az egyszerre számos helyen folyó erdőkitermelés is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a medvéknek és egyéb vadaknak megszűnik a természetes élőhelyük, fogalmazott Tánczos Barna szenátor, volt környezetvédelmi miniszter, aki arról is beszélt, hogy egyes környezetvédelmi ügynökségek több megyében sikeresen ellehetetlenítették a medvékre vonatkozó kilövési kvótát, miközben meg kellene érteni, hogy sok helyen ezzel lehetne megoldást elérni. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy a medvék élethelye Románia szintjén változik, így lehet, hogy barnamedve jelent meg Brăilan is, tette hozzá Tánczos Barna.
A mezőgazdaságban dolgozók számára is nagy problémát jelentenek a vadkárok, amelyeket nem megfelelő mértékben térítenek meg. Csak azt veszik, hogy mennyi volt a befektetés és nem azt, hogy mennyi lett volna a becsült profit, ezen kellene változtatni, ezért kell még finomítani a törvényen, mondta Könczei Csaba parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, aki abban bízik, hogy a következő négy évben sikerül egy mindenféle szempontból megfelelő törvényt kidolgozni.
Marosvásárhelyi Rádió/Nagy-Bodó Szilárd