Elkezdődött az államfőválasztás első fordulója
Romániában ma belföldön is megkezdődik a szavazás az idei elnökválasztáson, amelyen az ország 19 millió választópolgára arról dönt, ki legyen az országot tíz éve vezető Klaus Iohannis államfő utódja.
Bár az egyik jelölt a hét elején jelezte, hogy visszalép, ez már a szavazólapok kinyomtatása után történt, amelyeken továbbra is 14 név – tíz párt jelöltje és négy független államelnökjelölt neve – szerepel. Ahhoz hogy valamelyik jelölt az első fordulóban megnyerje a választást, nemcsak az érvényes voksok, hanem a hazai és külföldi választói névjegyzékben szereplő 19 millió ember több mint felének – 9,5 millió polgárnak a – támogatására van szüksége.
A legutóbbi, 2019-es elnökválasztás első fordulójában a részvétel a 48 százalékot sem érte el. Így biztosra vehető, hogy csak a december 8-i második fordulóban dől el, ki lesz Románia következő elnöke. A voksolás mindenütt 7 és 21 óra között zajlik. Belföldön 19 ezer szavazókört, külföldön 950-et alakítottak ki. Több becslés is készül a szavazókörökből távozók megkérdezése alapján. Az exit pollok eredményét a hazai voksolás befejezését követően 21 órakor ismertetik.
A diaszpórában a szavazás már pénteken elkezdődött.
A legutóbbi adatok szerint több mint 125.000 román állampolgár szavazott külföldön a szavazóhelyiségek megnyitása óta. A diaszpórában élő román állampolgárok ma is szavazhatnak. Bárki a szavazóurnához járulhat, aki a szavazás napján nem tartózkodik Romániában. Külföldön minden román állampolgár jogosult szavazásra, aki a román hatóságok által kiállított személyazonosító okmánnyal rendelkezik.
Magyarországon a budapesti román nagykövetségen, a Román Kulturális Intézetben, valamint Románia gyulai és szegedi főkonzulátusán voksolhatnak a román állampolgárok. A legtöbb külföldi szavazóhelyiséget Olaszországban alakították ki, ott Máltát is beleértve 158 helyen lehet szavazni.
Belföldön 18 968 szavazóhelyiséget alakítottak ki.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat. Aki azon a településen tartózkodik, ahol az állandó lakhelye van, annak abban a szavazókörben kell jelentkeznie, amelyhez lakcíme alapján tartozik. Aki más településen tartózkodik, az bármelyik szavazókörben leadhatja voksát, miután ellenőrzik, hogy korábban nem szavazott, és adatait felírják a pótlistára. A szavazókörök – külföldön és belföldön egyaránt – helyi idő szerint 21 órakor zárnak. Azokon a helyeken, ahol záráskor még szavazók várakoznak a bejáratnál, hogy leadhassák voksukat, a szavazókör nyitva maradhat éjfélig.
Több mint 1 millió fiatal életében először szavazhat.
Az Állandó Választási Hatóság közleménye szerint, október 31-én 19 millió 2 ezer 912 választójoggal rendelkező állampolgárt vettek fel a választási névjegyzékbe. A választói névjegyzékben szereplő romániai választópolgárok közül 18 millió 11 ezer 923-an rendelkeznek lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel az országban, 990 ezer 989-en külföldön élnek. Több mint 1,1 millió fiatal van, akik első alkalommal jogosultak a szavazásra.
A Központi Választási Iroda szerint a szavazólapok akkor tekinthetők érvényesnek, ha a „VOTAT” feliratú pecsételőt egyetlen négyzetben helyezték el.
Ha a „VOTAT” bélyegző túlnyúlik a négyzet határain, de a választó választása nyilvánvaló, az is érvényes szavazatnak számít. A választók egy szavazólapot kapnak és érdemes megnézni, hogy a lap hátoldalán szerepel-e kontrollpecsét, mert enélkül a szavazat nem lesz érvényes. Fontos, hogy a választópolgárnál legyen érvényes személyi igazolvány, hiszen annak beolvasásával ellenőrzik, hogy jogosult-e szavazni.
Forrás: Agerpres/Digi24