• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9759 RON
  • USD4.7742 RON
  • GBP5.9774 RON
  • HUF1.2104 RON

Elkezdődött az államfőválasztás első fordulója

Romániában ma belföldön is megkezdődik a szavazás az idei elnökválasztáson, amelyen az ország 19 millió választópolgára arról dönt, ki legyen az országot tíz éve vezető Klaus Iohannis államfő utódja.

Bár az egyik jelölt a hét elején jelezte, hogy visszalép, ez már a szavazólapok kinyomtatása után történt, amelyeken továbbra is 14 név – tíz párt jelöltje és négy független államelnökjelölt neve – szerepel. Ahhoz hogy valamelyik jelölt az első fordulóban megnyerje a választást, nemcsak az érvényes voksok, hanem a hazai és külföldi választói névjegyzékben szereplő 19 millió ember több mint felének – 9,5 millió polgárnak a – támogatására van szüksége.

A legutóbbi, 2019-es elnökválasztás első fordulójában a részvétel a 48 százalékot sem érte el. Így biztosra vehető, hogy csak a december 8-i második fordulóban dől el, ki lesz Románia következő elnöke. A voksolás mindenütt 7 és 21 óra között zajlik. Belföldön 19 ezer szavazókört, külföldön 950-et alakítottak ki. Több becslés is készül a szavazókörökből távozók megkérdezése alapján. Az exit pollok eredményét a hazai voksolás befejezését követően 21 órakor ismertetik.

A diaszpórában a szavazás már pénteken elkezdődött.

A legutóbbi adatok szerint több mint 125.000 román állampolgár szavazott külföldön a szavazóhelyiségek megnyitása óta. A diaszpórában élő román állampolgárok ma is szavazhatnak. Bárki a szavazóurnához járulhat, aki a szavazás napján nem tartózkodik Romániában. Külföldön minden román állampolgár jogosult szavazásra, aki a román hatóságok által kiállított személyazonosító okmánnyal rendelkezik.

Magyarországon a budapesti román nagykövetségen, a Román Kulturális Intézetben, valamint Románia gyulai és szegedi főkonzulátusán voksolhatnak a román állampolgárok. A legtöbb külföldi szavazóhelyiséget Olaszországban alakították ki, ott Máltát is beleértve 158 helyen lehet szavazni.

Belföldön 18 968 szavazóhelyiséget alakítottak ki. 

Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat. Aki azon a településen tartózkodik, ahol az állandó lakhelye van, annak abban a szavazókörben kell jelentkeznie, amelyhez lakcíme alapján tartozik. Aki más településen tartózkodik, az bármelyik szavazókörben leadhatja voksát, miután ellenőrzik, hogy korábban nem szavazott, és adatait felírják a pótlistára. A szavazókörök – külföldön és belföldön egyaránt – helyi idő szerint 21 órakor zárnak. Azokon a helyeken, ahol záráskor még szavazók várakoznak a bejáratnál, hogy leadhassák voksukat, a szavazókör nyitva maradhat éjfélig.

Több mint 1 millió fiatal életében először szavazhat. 

Az Állandó Választási Hatóság közleménye szerint, október 31-én 19 millió 2 ezer 912 választójoggal rendelkező állampolgárt vettek fel a választási névjegyzékbe. A választói névjegyzékben szereplő romániai választópolgárok közül 18 millió 11 ezer 923-an rendelkeznek lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel az országban, 990 ezer 989-en külföldön élnek. Több mint 1,1 millió fiatal van, akik első alkalommal jogosultak a szavazásra.

A Központi Választási Iroda szerint a szavazólapok akkor tekinthetők érvényesnek, ha a „VOTAT” feliratú pecsételőt egyetlen négyzetben helyezték el. 

Ha a „VOTAT” bélyegző túlnyúlik a négyzet határain, de a választó választása nyilvánvaló, az is érvényes szavazatnak számít. A választók egy szavazólapot kapnak és érdemes megnézni, hogy a lap hátoldalán szerepel-e kontrollpecsét, mert enélkül a szavazat nem lesz érvényes. Fontos, hogy a választópolgárnál legyen érvényes személyi igazolvány, hiszen annak beolvasásával ellenőrzik, hogy jogosult-e szavazni.

Forrás: Agerpres/Digi24


november 24, 2024

Frissítve ...

13:30

Mircea Geoană független jelölt arra biztatta vasárnap a választókat, hogy a ‘legfelkészültebb jelöltre’ szavazzanak.

A NATO volt főtitkárhelyettese az urnáktól távozóban a sajtónak elmondta, hogy a vasárnapi választás évtizedekre meghatározza Románia jövőjét. Mircea Geoană a külföldön élő román állampolgárokat is arra biztatta, hogy minél nagyobb arányban menjenek el szavazni. Külön üzent a diaszpórában élő moldovai állampolgároknak, akiknek a szavazatai néhány hete eldöntötték a moldovai választások eredményeit.

Forrás: Agerpres


12:30
Fotó: Cristian Diaconescu Facebook oldaláról

Cristian Diaconescu is leadta szavazatát

Sorsdöntő és „rendkívül bonyolult” időszakot él át Románia, amelyben igazi szakembereknek kell vezetniük az országot – nyilatkozta Cristian Diaconescu független államfőjelölt, miután leadta szavazatát az elnökválasztás első fordulójában.

A politikus arra biztatta az embereket, hogy menjenek el szavazni. Hozzátette, jómaga arra adta a voksát, hogy Románia egy tiszteletnek örvendő ország legyen.

Diaconescu ugyanakkor kijelentette: tiszteli a versenytársait, amiért felvállalták az államelnök-jelöltséget.

Forrás: Agerpres


12:00
Fotó: AFP/Daniel Mihailescu

Kampánycsend megsértése miatt bírságolt a belügyminisztérium

A belügyminisztérium felhívta a figyelmet arra, hogy a kampányüzenetek online megosztása a választási kampány időszakának befejezése után szintén szabálysértésnek minősül.

Közleményükben indoklásként idézték a legfelsőbb bíróság határozatát, amely szerint Romániában a közösségi oldalak nyilvános térnek minősülnek. Eszerint a közösségi oldalakon is tilos a törvény által megengedett időszakon kívül kampányüzeneteket megjeleníteni és megosztani. A belügyminisztérium közölte, hogy a legfelsőbb bíróság határozatát figyelembe véve szombaton több párt szimpatizánsát és néhány elnökjelöltet is szankcionált a kampánycsend megsértése miatt, többségüket csak figyelmeztette a törvényszegésre.

Forrás: Agerpres


12:00
Fotó: MTI/Veres Nándor

Csíkszeredában az országos átlag alatti a szavazási kedv

A reggeli nehézkes kezdés után Csíkszeredában és a csíkszéki településeken is megnőtt a választási kedv, de a részvétel szempontjából Hargita megye a kora délelőtti órákban az országos átlag alatt volt.

Az országos átlag alatt volt Csíkszereda is. A csíkszéki települések közül délig az alcsíki Verebesen és a Gyimesközéplokhoz tartozó Farkaspallón jegyezték a legnagyobb részvételét, mindkét szavazókörzetben 25 százalék felettit.

Hajdu Gábor parlamenti képviselő Csíksomlyón szavazott, és amint elmondta a józan észre szavazott. Hajdu szerint ma a választási jelenlét a legfontosabb, a jó magyar jelenlét pedig az erdélyi magyarság összetartozását fogja erősíteni és ennek egységét fogja felmutatni. Tánczos Barna szenátor a csíkszentkirályi Vitos Mózes Általános Iskolában adta le szavazatát. Ő arra az államelnökjelöltre voksolt, aki már a választás előtt is a józan ész és az ország valós problémáinak megoldására összpontosított.

Hargita megyében 292 szavazóhelyiségbe várják ma a választópolgárokat, az állandó választói névjegyzékben 263 ezer 333 Hargita megyei választópolgár neve szerepel. Délig a csíkszéki településeken nem jegyeztek különösebb rendellenességet vagy rendbontást, ezek megelőzésére közel 700 belügyminisztériumi dolgozó – rendőrök, csendőrök, tűzoltók és más szervek munkatársai – vigyáznak. A csíki településeken szokás szerint a polgárok többsége a szentmisék és istentiszteletek után megy el szavazni.

Marosvásárhelyi Rádió/Dobos László


11:50

11,34 százalékos volt a részvételi arány 11 órakor

Az Állandó Választási Hatóság adatai szerint 11 óráig 2 millió 42 ezer 459 szavazásra jogosult állampolgár (a választói névjegyzékben szereplők 11,34 százaléka) adta le szavazatát az államfőválasztás első fordulójában.

Városon 1.245.776-an, vidéken 796.683-an, mozgóurnával 6276-an szavaztak. A számottevő magyar lakosságú erdélyi megyék mind az országos átlag alatt vannak: Kolozs (5,4), Bihar (5,3), Maros (5,3), Szilágy (4,9), Kovászna (4,6), Hargita (4,5), Szatmár (4,4). A szavazatát 11 óráig leadó 2.042.459 választópolgár közül 260.345 külföldön élt alkotmányos jogával, 256.118-an pótlistáról és 4227-en levélben.

16 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.

Monica Dajbog szerint a 16 bejelentetés közül kilenc megalapozott volt, négynek a kivizsgálása még folyamatban, három alaptalannak bizonyult.

A szavazóhelyiségek megnyitása óta hat személy kapott figyelmeztetést szabálysértés miatt, de a választási folyamatot befolyásoló súlyos incidens nem történt eddig – részletezte.

Forrás: Agerpres


11:30
Fotó: Péter Ferenc Facebook oldaláról

Az ésszerűségre és a felelősségre szavazott Péter Ferenc

Az ésszerűségre és a felelősségre szavazott a Maros Megyei Tanács elnöke.

Péter Ferenc Szovátán az S. Illyés Lajos Gimnáziumban szavazott és azt mondta arra a jelöltre szavazott, aki hitelesen képviseli a magyar emberek ügyeit és a megfontolt, gyakorlatias, építő jellegű politikát. Azt az elnökjelöltet támogatta, aki a polgárokat védi az állammal szemben! – mondta Péter Ferenc, aki arra kért mindenkit: menjen el ma szavazni.


10:30

Klaus Iohannis az elnökválasztáson való részvételre buzdított

Klaus Iohannis az elnökválasztáson való részvételre buzdította a román állampolgárokat.

Az államfő a fővárosi Jean Monnet Líceumban szavazott az államfőválasztáson és a bukaresti referendumon. Távozásakor megkérdezték tőle az újságírók, hogy mit üzen a román állampolgároknak. “Menjenek el mind szavazni!” – válaszolt Klaus Iohannis.

Forrás: Agerpres


10:00
Fotó: Tánczos Barna Facebook oldaláról

Tánczos Barna szenátor a Józan ész hangjára szavazott

Tánczos Barna szenátor a Józan ész hangjára szavazott, arra az államfőjelöltre, aki egyedüliként az emberekről beszélt ebben a kampányban, akinek a programja arról szólt, hogy az államot az emberek szolgálatába kell állítani, és aki hallotta a magyarok hangját Romániában.

Arra biztat mindenkit, hogy menjen el ma szavazni, mert minden egyes magyar szavazatra szükség van ahhoz, hogy megmutassuk, erős közösség vagyunk.


09:50
Fotó: Marcel Ciolacu Facebook oldaláról

Marcel Ciolacu Bukarestben adta le szavazatát

Marcel Ciolacu az egyik bukaresti szavazókörzetben adta le a szavazatát.

A politikus az urnáktól való távozásakor a sajtónak elmondta, olyan Romániára szavazott, amelynek lakói tisztességesen megélnek, és nem utolsósorban olyan Romániára, amelynek elnöke az országért és az emberekért dolgozik.

Hozzátette, hogy emellett ‘a romániaiak és Románia minél több győzelmére’ szavazott, mint például a ‘legutóbbi, néhány nappal ezelőtti győzelem, a teljes körű schengeni csatlakozás volt’. Marcel Ciolacu ‘egy gazdaságilag erős Romániára szavazott, egy olyan országra, amelynek erős hangja van a világban’.

Forrás: Agerpres


09:40

Nicolae Ciucă leadta szavazatát

Nicolae Ciucă a biztonságra, a jólétre és a demokráciára szavazott.

Szavazata leadása után a politikus kijelentette: reméli, hogy a hasznos szavazatokat az a jelölt kapja, aki tisztességgel, jóérzéssel és képzettséggel felvértezve képes ellátni az államfői tisztséggel járó feladatokat. A PNL elnöke a feleségével együtt szavazott az Ilfov megyei Dumbrăveni falu egyik szavazókörzetében.

Forrás: Agerpres


09:30

9 óráig 220 ezer választópolgár szavazott külföldön

9 óráig 227.678 választópolgár szavazott külföldön a romániai elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság adataiból.

Az intézmény közleménye szerint a péntek reggeli urnanyitástól ma 9 óráig 223.451 román állampolgár szavazóhelyiségekben, 4227 pedig levélben szavazott. A legtöbben Nagy-Britanniában (42.159), Németországban (34.588), Olaszországban (30.035), a Moldovai Köztársaságban (24.691), Franciaországban (10.707) és Belgiumban (10.434) szavaztak.

Külföldön három napig lehet szavazni az elnökválasztáson, péntek volt az első szavazási nap. A részvétel a prezenta.roaep.ro weboldalon valós időben követhető. A 2014-es elnökválasztás első fordulójában a 294 külképviseleti szavazókörzetben 161.262 választópolgár adta le a szavazatát. Öt évvel később, a 2019-es elnökválasztás első fordulójában 675.348-an szavaztak külföldön, 838 szavazókörzetben.

Forrás: Agerpres


13:46

Vizsgálat indult Diana Şoşoacă ellen

Vizsgálat indult Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő ellen azzal a gyanúval, hogy a szavazófülkében felvételt készített a szavazólapjáról.

A fővárosi rendőrség egy közleményben a politikus neve említése nélkül arról tájékoztatott: bejelentés kaptak arról, hogy egy női EP-képviselő a választási törvényt megszegve lefilmezte a szavazólapját a fülkében.

Diana Şoşoacă ma élőben bejelentkezett a Facebook-oldalán a szavazófülkéből egy szavazólappal, amelyen áthúzta az elnökjelöltek nevét.

Forrás: Agerpres