Elhunyt Sára Sándor, a magyar film egyik legmeghatározóbb alakja
Tegnap távozott az élők sorából a magyar film egyik legmeghatározóbb alakja, Sára Sándor operatőr, rendező. 86 éves volt. A Kossuth-nagydíjjal és Balázs Béla-díjjal, valamint a Nemzet Művésze címmel kitüntetett művész több mint harminc filmben dolgozott operatőrként, és legalább ennyi alkotásnak a rendezője.
Sára Sándor legismertebb munkái, operatőrként: a Sodrásban (1963), Tízezer nap (1965), Ítélet (1970), Szinbád (1971), Budapesti mesék (1976), Orpheus és Eurydiké (1985). Rendezői munkái közül kiemelkedik: a Feldobott kő (1968), 80 huszár (1978), A magyar nők a gulágon (1992), A vád (1996). Filmjeit több mint ötven országban vetítették, és több nemzetközi elismeréssel is díjazták. Sára Sándornak a FILMTETT egyesület tavaly, a Filmtettfeszten, Sárga Csikó életműdíjat adott át, a fesztiválra azonban Sára Sándor már nem tudott eljönni.
Erdélybe mindig is szeretett jönni, filmeket is forgatott itt. A Duna televízió indulásakor igazgatója volt a televíziónak. Mi egy olyan beszélgetés-részlettel emlékezünk rá, amely 1993-ban készült, a Vigyázók című filmje a Magyar Filmszemlén volt látható, és itt, Marosvásárhelyen is vetítették. A film Domahidi Miklós kisregényéből készült.
A marosvásárhelyi vetítés után beszélgetett Sára Sándorral Jászberényi Emese.