Elfogadták az ügyészek és bírák jogállásáról szóló tervezetet
Módosításokkal elfogadta ma az igazságügyi törvényekkel foglalkozó parlamenti különbizottság az ügyészek és bírák jogállásáról szóló tervezetet.
A 16 támogató és 6 elutasító szavazattal elfogadott jelentést a képviselőház tárgyalja első házként. A különbizottság elvetette azt a módosító javaslatot, amely szerint az államfő bírót is kinevezhet legfőbb ügyésznek. A Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátora, Robert Cazanciuc az ülésen emlékeztette a testület tagjait arra, hogy korábban egy közleményben a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlege is a módosítás ellen foglalt állást. Így végül a tervezetben megmaradt a kormány által javasolt változat, amely szerint a legfőbb ügyészt az államfő nevezi ki három évre a legkevesebb 15 éves szakmai tapasztalattal rendelkező ügyészek soraiból.
A bizottság elfogadta azt a módosító javaslatot, miszerint a bíróságok ítélőtanácsaiban konzultatív jelleggel részt vehetnek bírójelöltek is. Ez esetben ők is aláírják a perben hozott ítéletet és az ítélet kivonatát, a bírósági határozat pedig tartalmazza a véleményüket. A testület megszavazta azt az indítványt is, miszerint “a vezetői tisztséget betöltő személlyel szemben alkalmazott fegyelmi szankció – a figyelmeztetés kivételével – a tisztségből való felmentést vonja maga után”. Az ügyészek és bírák jogállásáról szóló tervezet a harmadik jogszabály az igazságügyi törvénycsomagból, amelyet megvitatott a parlamenti különbizottság.
Forrás: Agerpres