Elfogadták a romániai jogállamiságról szóló határozatot
Az Európai Parlament elfogadta ma a romániai jogállamiságról szóló határozatot.
A dokumentum elfogadását 473 képviselő támogatta, 151-en ellene szavaztak, 40 képviselő tartózkodott. Az Európai Parlament mélységes aggodalmának ad hangot az igazságügyi törvények és a büntetőjog módosítása kapcsán, elsősorban amiatt, hogy ezek az igazságügyi rendszer függetlenségének aláásásához vezethetnek, gyengíthetik a korrupció elleni küzdelem hatékonyságát, valamint a jogállamiságot – áll az EP-frakciók képviselői által összeállított határozatban. Ugyanakkor a dokumentum elítéli a rendfenntartó erők erőszakos és aránytalan fellépését a 2018. augusztus 10-ei bukaresti tüntetésen.
A határozat felszólítja a román hatóságokat, hogy szavatolják a mindennemű intézményközi együttműködés törvényességét és átláthatóságát. Nem utolsó sorban arra intik a parlamentet és a kormányt, hogy maradéktalanul ültessék gyakorlatba az Európai Bizottság, a korrupcióellenes államcsoport (GRECO) és a Velencei Bizottság ajánlásait, és tartózkodjanak minden olyan jellegű reformtól, amely veszélybe sodorná a jogállamot, beleértve az igazságszolgáltatás függetlenségét.
Az Európai Néppárt konkrét lépéseket vár a szociáldemokratákról
Az Európai Néppárt a korrupció elleni konkrét lépéseket vár a romániai Szociáldemokrata Párttól, illetve politikai akaratnyilvánítást a jogállamiság megfelelő működésével kapcsolatban – hangoztatta a néppárt azt követően, hogy az Európai Parlament elfogadta a Romániát érintő határozatot.
Az Európai Parlament néppárti frakciója rámutat, 2019 első felében Románia látja el az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, az EP-nek pedig garantálnia kell, hogy a román elnökség nem aknázza alá azokat az értékeket – például a jogállamiság -, amelyek védelméért keményen küzd az EU – fogalmaz az Európai Néppárt. Az Európai Parlament elfogadta kedden a romániai jogállamiságról szóló határozatot, amelyben a képviselők mélységes aggodalmuknak adnak hangot az igazságügyi törvények módosításával kapcsolatban, és elítélik a rendfenntartó erők erőszakos és aránytalan fellépését a bukaresti tüntetőkkel szemben.
A Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége is támogatta a határozatot
A Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége is támogatta a romániai jogállamiság kapcsán az Európai Parlament által elfogadott határozatot, ugyanakkor azonban felhívja a figyelmet egy olyan független mechanizmus létrehozásának fontosságára, amely lehetővé teszi a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok monitorozását a tagállamokban.
A frakció alelnöke, Josef Weidenholzer hangsúlyozta, a demokrácia és a jól működő jogállamiság alapvető fontosságú minden EU-s tagállam tekintetében. ” Hangsúlyoztuk a román kormánynak a Velencei Bizottság ajánlásai végrehajtásának szükségességét, és elégedettséggel nyugtázták, hogy a miniszterelnök az EP plénuma előtt mondott beszédében vállalta, hogy a román kormány figyelembe veszi a Velencei Bizottság ajánlásait – fogalmazott Josef Weidenholzer. Hozzátette, a jogállamiság biztosításához elengedhetetlenül fontos a hírszerző szolgálatok tevékenységével kapcsolatos világos szabályozás kidolgozása.