Elfogadták a bírák és ügyészek jogállását szabályozó módosításokat
Elfogadta hétfőn a Képviselőház a bírák és ügyészek jogállását szabályozó törvényt módosító tervezetet.
Az alsóház cikkelyenként már múlt szerdán jóváhagyta ezt, több mint 13 órás vitát követően. Akkor arra a módosító javaslatra is rábólintottak, amely szerint az államnak kötelessége visszkeresetet indítani azon bírák és ügyészek ellen, akik ‘rosszhiszeműségből vagy súlyos hanyagságból’ olyan tévedést követtek el, amellyel kárt okoztak az államnak.
A plénum által elfogadott tervezet ugyanakkor előírja, hogy az államfő nem utasíthatja el a legfelsőbb bíróság elnökének és alelnökeinek kinevezését. Egy másik cikkely értelmében a bírák és ügyészek családtagjai ingyenes orvosi ellátásra jogosultak. A tervezet azt is előírja, hogy 25 ledolgozott év után a bírák és ügyészek kérésre nyugdíjba vonulhatnak.
Az RMDSZ is megszavazta tegnap a bírák és ügyészek jogállását szabályozó törvény módosítását. Az erről kiadott állásfoglalásuk szerint a módosítások nem akadályozzák a korrupcióellenes harcot, és mind a bírók, mind az ügyészek esetében a politikai függetlenséget erősítik.
A dokumentum szerint minden állampolgár érdeke az, hogy megvalósuljon a hatalmi ágak valós szétválasztása. Szükség van erre a törvényre – ez a jogállam működésének egyik garanciája. Mint írják a megszavazott módosítás nemhogy politikai kontroll alá vonja az igazságszolgáltatást, hanem ellenkezőleg: függetleníti ezt. A bírák és ügyészek kinevezése kizárólag szakmai alapon történik, a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács kinevezésére. Az államelnök szerepe formális lett, a politikum nem szólhat egyáltalán bele ebbe.
Az RMDSZ javaslatára a bíráknak és ügyészeknek nyilatkozniuk kell arról, hogy nem dolgoztak és nem dolgoznak együtt a titkosszolgálatokkal. Az elfogadott módosítás ugyanakkor 5-től 10 évig terjedő börtönbüntetést ró ki azokra a titkosszolgálatokban dolgozó személyekre, akik megkörnyékezik, és befolyásolni próbálják a bírákat és ügyészeket.