Elfogadta a képviselőház a közoktatási törvény tervezetét
A jogszabályjavaslat 191 támogató és 68 ellenszavazatot kapott, 11 képviselő tartózkodott a voksoláskor.
A szenátus házbizottsága és a frakcióvezetők bizottsága leszögezték, hogy május 14-éig van lehetőségük a szenátoroknak benyújtani módosító javaslataikat, az oktatási bizottságnak pedig május 19-éig kell kiadnia a véleményezést.
Ligia Deca miniszter a szavazás előtti felszólalásában az oktatási törvénycsomag jelentőségét hangsúlyozta. Mint mondta, a szaktárcának az érdekelt partnerek közreműködésével sikerült egy kiszámítható intézkedéseket tartalmazó, koherens reformcsomagot kidolgoznia, amelyet a teljes kormánykoalíció felvállalt. Hozzátette, az oktatási tárca vezetőjeként mindent meg fog tenni azért, hogy a tanári szakma és a tanárok munkája megbecsülésnek örvendjen.
A képviselőház oktatási bizottságának elnöke, Natalia Intotero ismertette az alsóházban elfogadott főbb módosító javaslatokat. Ezek közé sorolta azt, amelyik előírja, hogy 2030-ig valamennyi oktatási intézményben működnie kell orvosi és fogorvosi rendelőnek. Egy másik előírás szerint a szülők hozzájárulásával térfigyelő kamerákat szerelnek fel az osztálytermekne. Rendelkezik a törvény a fegyelmi vétséget elkövető tanulók és tanárok esetében alkalmazandó szankciókról is, illetve biztonsági intézkedéseket ír elő tűz, földrengés vagy balesetek esetére. Az USR és az AUR nem támogatta a tervezetet, és ellene szavazott. A törvényjavaslatról első házként szavazott a képviselőház, a végső döntés a szenátusé.
Első házként megszavazta a képviselőház a felsőoktatási törvény tervezetét.
Ligia Deca tanügyminiszter kijelentette a plénumban, hogy a tervezet számos fontos reformot tartalmaz, amelyek célja a hallgatók támogatása és a kínált programok minőségének növelése. A javasolt intézkedések az egyetemi lemorzsolódás megakadályozását szolgálják, megkönnyítik az érettségizettek továbbtanulását, és második esélyt kínálnak fel a tanulmányaikat megszakító egyetemistáknak.
A tervezet ugyanakkor megerősíti a duális oktatást oly módon, hogy az egyetemeket összekapcsolja a munkaerőpiac igényeivel, nagyobb szerepet biztosítva a versenyszférának az oktatásban – mondta Ligia Deca. Hozzátette, a jogszabály felzárkóztatja a romániai felsőoktatást a nemzetközi jó gyakorlatokhoz a tapasztalatcsere, mobilitás és a felsőoktatás nemzetközivé tételének bátorítása révén.
Forrás: Agerpres