Életbe léptek az újabb szigorító intézkedések
Hatályba lépett az új korlátozó intézkedésekről szóló sürgősségi rendelet.
A koronavírus-járvány terjedésének fékezése érdekében országszerte kötelezővé válik az arcmaszk viselése minden zárt és nyílt közterületen. A rendelet bevezeti az éjszakai kijárási korlátozást is, azaz 23 óra és 5 óra között csak munkavégzés, halaszthatatlan, orvosi ellátás, gyógyszerbeszerzés, gyerek vagy idős/beteg személy gondozása és a családban történt haláleset miatt hagyhatják el lakhelyüket az állampolgárok. A lakhelyelhagyás okát az illető személyi adataival együtt fel kell tüntetni az egyéni felelősségvállalási nyilatkozatban. A rendelet tiltja mindenféle kül- és beltéri ünnepség, társas összejövetel szervezését, ugyanakkor előírja a zárt térben működő élelmiszerpiacok és vásárok bezárását. Az üzletek 5 és 21 óra között tarthatnak nyitva, a házhoz szállítás azonban ezen az időintervallumon kívül is megengedett. A benzinkutakra és gyógyszertárakra szintén nem vonatkozik ez a korlátozás. Egy másik előírás értelmében az óvodák és iskolák országszerte áttérnek az online oktatásra. Az állami intézményeknek és a magáncégeknek egyaránt át kell térniük a távmunkára, amennyiben a tevékenység jellege ezt megengedi.
A mezőgazdasági termelők továbbra is értékesíthetik terményeiket a piacokon – írja tegnap esti Facebook-bejegyzésben Adrian Oros mezőgazdasági miniszter.
A tárcavezető rámutatott, azokat a zárt terű piacokat, amelyeknek az oldalfalai eltávolíthatóak, átalakítják nyitott piacokká, ahol pedig erre nincs lehetőség, kiköltözetik az asztalokat szabadtérre. Más helyeken mozgó piacokat alakítanak ki a helyi termelők számára. Ludovic Orban miniszterelnök és Marcel Vela belügyminiszter már szombaton felszólította a prefektusokat, hogy a helyi vezetőkkel közösen találjanak megoldást arra, hogy a termelők továbbra is értékesíthessék terményeiket. Ennek előzménye, hogy a mától életbe lépett szigorítások értelmében be kell zárni a zárt terű piacokat. A termelőket tömörítő érdekvédelmi szervezetek bírálták a kormány döntését és rámutattak arra, hogy az a multinacionális cégeknek kedvez, a hiper- és szupermarketek ugyanis este 9 óráig nyitva lehetnek.
A Maros megyei alprefektus, Nagy Zsigmond kifejtette, hogy ezek az intézkedések kilenc főbb pontból állnak. A szabályok a fertőzési aránytól függetlenül az ország minden településén kötelezőek. Ezek be nem tartása ötszáztól háromezer lejig terjedő pénzbüntetéssel jár. Az alprefektus kérésünkre elmondta, hogy még nem került szóba a magas fertőzöttségi ráta miatt Marosvásárhely lezárása.
Forrás: RRA/Marosvásárhelyi Rádió