Életbe lépett az egymillió euróig terjedő adócsalás büntethetőségét megszüntető törvény
Kihirdette ma Klaus Iohannis államfő az egymillió euróig terjedő adócsalás büntethetőségét megszüntető törvényt.
Az adócsalás megelőzéséről és leküzdéséről szóló törvényt módosító jogszabály egyik előírása szerint nem büntetendő az adócsalás, ha a költségvetésnek okozott kár nem haladja meg az egymillió eurót, és az elkövetője a 15 százalékkal megnövelt adóhátralékát a kamatokkal és büntetőkamatokkal együtt a bűncselekmény megállapítását követő 30 napon belül kifizeti.
A törvény azt is előírja, hogy megfelezhető az adócsalásért kiszabott börtönbüntetés, ha az elkövető az első bírósági tárgyalásig teljes mértékben megtéríti a költségvetésnek okozott kárt. Ha pedig a kár nem haladja meg az egymillió eurót, az ítélet szabadságvesztés helyett pénzbüntetés is lehet. A jogszabályt tavaly december 19-én fogadta el a képviselőház döntő házként.
Új szakaszába lép az adócsalással kapcsolatos joggyakorlat az adócsalás megelőzéséről és leküzdéséről szóló törvény módosításainak hatályba lépésével – jelentette ki pénteken a Nemzeti Liberális Párt elnöke.
Nicolae Ciucă Facebook-bejegyzésben reagált arra, hogy az államfő kihirdette az egymillió euróig terjedő adócsalás büntethetőségét bizonyos feltételek mellett megszüntető törvényt. A szenátusi elnök azt írta, rengeteg példa van arra, hogy a börtönbüntetés letöltése nem vezetett eredményre, ezért szerinte a 15 százalékkal megnövelt kárösszeg behajtása, a büntetőkamatokkal együtt, hatékonyabb megoldás lesz. Nicolae Ciucă úgy véli: a törvény nagy segítségére lesz az államnak az adócsalás elleni küzdelemben.
Az államfő által pénteken kihirdetett törvény értelmében nem büntetendő az adócsalás, ha a költségvetésnek okozott kár nem haladja meg az egymillió eurót, és az elkövetője a 15 százalékkal megnövelt adóhátralékát a kamatokkal és büntetőkamatokkal együtt a bűncselekmény megállapítását követő 30 napon belül kifizeti. A törvény azt is előírja, hogy megfelezhető az adócsalásért kiszabott börtönbüntetés, ha az elkövető az első bírósági tárgyalásig teljes mértékben megtéríti a költségvetésnek okozott kárt. Ha pedig a kár nem haladja meg az egymillió eurót, az ítélet szabadságvesztés helyett pénzbüntetés is lehet.
Forrás: Agerpres