Egyre több tejfeldolgozó üzemet számolnak fel
A romániai tejgyárak közel egyharmada zárta be kapuit a tavaly, idén újabb üzemekben állhat le a termelés – figyelmeztet a tejipari termelők szövetségének elnöke, Dorin Cojocaru.
A szövetség adatai szerint 2014 elején az ország területén összesen 183, a törvényes előírásoknak megfelelő tejfeldolgozó üzem működött, de már tavasszal ezek száma harminccal csökkent, majd az év végére újabb húsz létesítményben állt le a termelés, idén pedig újabb tejfeldolgozó kapuját zárják be. Dorin Cojocaru a sorozatos bezárást azzal magyarázza, hogy a termelési költségek évről évre növekednek, emellett a jelentős ügyfelek, így a bevásárlóközpontok egyre inkább lemondanak a belföldi tejtermékek forgalmazásáról. Az általuk árusított, saját márkanév alatt futó termékek legtöbbje Lengyelországban, Magyarországon, Németország¬ban, Ausztriában, valamint Szlovákiában készül. A tejipari termelők szövetségének elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy a belföldi termelés visszaesése az állattenyésztőkre is kihat, már a tavaly elindult a kisebb és közepes méretű farmok bezárása.
Annak ellenére, hogy Kovászna megyében egyetlen gyár sem zárt be, a tejtermelők elégedetlenek a helyzettel, sőt a Szarvasmarhatenyésztők Egyesületének elnöke a szaktárcához fordult segítségért. Hogy miért nem hatékonyak a hazai tejüzemek, arról Bartha Mártont egy Maros megyei tejipari vállalat vezérigazgatóját kérdeztük.
Bartha Márton és Ötvös Mózes nyilatkozatait hallgathatják meg.
MVR/HÁROMSZÉK