Egyre feszültebb a helyzet a lengyel-fehérorosz határon
Még nem látszik, mi lehetne a megoldás az egyre feszültebbé váló lengyel-fehérorosz határkonfliktusra. Az uniós diplomácia azon dolgozik, hogy elkerülje a migrációs válság további eszkalálódását.
Josep Borrell az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője telefonkonferencián tárgyalt belarusz kollégájával, aki szerint a szankciók kontraproduktívnak bizonyultak. Eközben Varsó a migránsok tömeges hullámának megfékezésére készül. Alekszandr Lukasenko belarusz elnök egy interjúban arról beszélt, hogy a kelet-európai konfliktus egyre inkább megerősíti a Minszk és Moszkva amúgy is szoros kapcsolatát. Az EU eközben tárgyalásokat folytat iraki partnerével, az új válság egyik fő származási és tranzitországával is. Az iraki külügyminisztériumi szóvivő arra kérte honfitársait, hogy önként térjenek haza, ennek érdekében az iraki kormány rendelkezésre bocsátja a nemzeti légitársaság járatait. Ma összeül az EU külügyminiszteri tanácsa. A legfontosabb téma az Európai Unió, Belarusz és Oroszország közötti válság új fejezete lesz.
Lengyelország és két balti állam, Lettország és Litvánia felszólította a NATO-t, hogy tegyen konkrét lépéseket a Fehéroroszország közös határán kialakult menekültválság megoldására.
A három ország kilátásba helyezte, hogy a NATO alapokmányának 4. cikke szerinti konzultációt kezdeményez, mert területi integritásuk, politikai függetlenségük vagy biztonságuk forog kockán. A segélyszervezetek egyre súlyosabb humanitárius válságra figyelmeztetnek, mivel több ezer menedékkérő – főleg Irakból és Szíriából – zsúfolódott össze a határ mentén lévő táborokban a zord hidegben. Alekszandr Lukasenko belarusz elnököt azzal vádolják, hogy a közel-keletiek tízezreit bátorítja, sőt utaztatja az Európai Unió határaira válaszul, amiért az Unió szankciókat alkalmazott a tavalyi belarusz elnökválasztást követő tüntetések résztvevővel szemben alkalmazott brutális fellépése miatt.
Forrás: Euronews