Dokumentumfilm készült a székelyudvarhelyi holokausztról
A székelyudvarhelyi zsidóság elpusztításáról, annak előzményeiről és a túlélőkről is szól az Ahogy az óra jár című dokumentumfilm.
A filmben megszólalnak azok a személyek, akik túlélték a pusztítást, saját élményeiket mesélik el és azt a félelmet, amely akkoriban körbe ölelte a zsidó közösségét, mondta Fecső Zoltán, a film rendezője, aki azt is hozzátette, hogy mindenkinek tudja ajánlani az alkotást, aki kíváncsi arra, hogy mit éltek át székelyudvarhelyi zsidók a II. világháború ideje alatt.
Eddig nem készült az Ahogy az óra jár című alkotáshoz hasonló, nagyterjedelmű dokumentumfilm, amely az erdélyi zsidóság történetét hívatott bemutatni. Az filmes munkálatokat több éves dokumentáció előzte meg, ezért is tud egy hiteles képet mutatni a történelmi tényekről. Viszont ezzel együtt épít a visszaemlékezés szubjektivitására is.
Az Ahogy az óra jár egy mementó, rávilágít a holokauszt borzalmaira és arra, hogy miért nem szabad hagyni, hogy egy ilyen vagy ehhez hasonló esemény megismétlődjön. A filmet vetíteni fogják Tel Avivban is, emelte ki Gidó Attila, a dokumentumfilm történész szakértője, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet munkatársa.
Az Ahogy az óra jár című film egyben bocsánatkérés is. Nem a fizikai megsemmisítésért, mert az megbocsáthatatlan, hanem azért, mert utólag sem beszéltek eleget a zsidóság kínjairól, valamelyest ezt is kárpótolni szeretné a dokumentumfilm, amelyet január 26-án Tel-Avivban is levetítenek, mondta Salamon Márton László kultúrdiplomat, a Tel-Avivi Román Kulturális Intézet igazgatója.
Összeállította: Nagy-Bodó Szilárd