Diaszpóratüntetés: az ellenzék és a kormányoldal egymásra mutogat
Megszólalt a politikum is a tegnap esti kormányellenes tüntetés csendőrségi fellépésére reagálva.
Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt elnöke bejelentette, hogy kezdeményezni fogja Carmen Dan belügyminiszter és az országos valamint a bukaresti csendőrség vezetőjének a parlamenti meghallgatását. A történtekért Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnököt tartja felelősnek, aki visszavetette Romániát a 90-es évek bányászjárásainak idejébe. A liberálisok vezetője azt állítja, előre megfontolt szándékkal történt a rendfenntartók erőszakos fellépése a békés tüntetők ellen. A Mentsétek meg Romániát Szövetség Carmen Dan belügyminiszter, Sebastian Cucoş csendőrfőkapitány és Speranţa Clişeru bukaresti prefektus lemondását, valamint a parlament rendkívüli ülésszakának összehívását és egy parlamenti vizsgálat lefolytatását kéri. Dan Barna, az alakulat elnöke azt mondta, a romániai demokrácia fekete napja volt a tegnapi, mert bizonyítást nyert, hogy az országot vezető büntetőperben elítélt személyek kisajátították az intézményeket, a belügyminiszter például a szociáldemokrata párt házi eszközévé alakította a polgárok védelmére létrehozott csendőrséget. A Népi Mozgalom Pártja „felháborítónak” és „indokolatlannak” tartja a csendőrség tegnapi, „előzmények nélküli, aránytalan” fellépését.
Az Szociáldemokrata Párt főtitkár-helyettese szerint az ellenzéki pártoké valamint az államfőé a felelősség a tegnapi tüntetők erőszakos cselekedetei miatt.
Codrin Ştefănescu úgy nyilatkozott, Klaus Iohannis, Ludovic Orban, Dan Barna, Dacian Cioloş és Eugen Tomac politikai céljaikra akarták felhasználni a diaszpórában élők bukaresti demonstrációját, a tüntetést megelőző nyilatkozataikkal pedig „erőszakra buzdítottak”. Eközben Viorica Dăncilă kormányfő közleményben ítélte el az erőszakos eseményeket kiprovokálókat. Tájékoztatása szerint a csendőrség fellépése indokolt volt, a belügyminisztérium pedig mindent megtesz a rendbontók előállítása érdekében.