Cseke Attila: 2025-ben lezárulnak több fontos beruházás munkálatai
A kormány elfogadta az Országos Beruházási Társaságon (CNI) keresztül, illetve az Anghel Saligny közművesítési programból finanszírozott beruházások prioritásait meghatározó jogszabálytervezeteket – jelentette be csütörtökön Cseke Attila fejlesztési miniszter.
A fejlesztési minisztérium több mint 6 milliárd lejes adóssággal vette át a projekteket, amelyeket március végéig ki kíván fizetni. A kormány egy átlátható rendszert fogadott el, amely biztosítja a majdnem kész építkezések befejezését, a költségvetés felét erre fordítják. A további 30 százalék a folyamatban lévő, 20 százalék pedig a kezdeti szakaszban lévő beruházásokat támogatja – mondta el a fejlesztési miniszter.
Az Anghel Saligny közművesítési programból finanszírozott beruházások esetében elsőbbséget élveznek a víz- és szennyvízhálózatok kiépítésével kapcsolatos munkálatok, ezeket a gázhálózat-fejlesztések követik. A fejlesztési minisztérium azokat a projekteket helyezi előtérbe, amelyeket az út aszfaltozása előtt kell elvégezni. Az útkorszerűsítési munkálatokra is szán kisebb mértékben finanszírozást a minisztérium.
Az Országos Beruházási Társaságon (CNI) keresztül bonyolított munkálatok közül az összköltségvetés egynegyedét a kiemelten fontos beruházásokra fordítják. Cseke Attila közlése szerint 29 ilyen beruházás van, közöttük a sepsiszentgyörgyi jégpálya, a kézdivásárhelyi uszoda, a nagyszalontai élményfürdő, a kolozsvári zeneakadémia új kampusza, a temesvári egyetem bentlakása, a temesvári orvosi és gyógyszerészeti egyetem épülete és a Konstancán épülő Hagi-stadion.
A minisztérium prioritással kezeli az oktatásügyi infrastruktúrával, a víz-, szennyvíz- és úthálózattal kapcsolatos, valamint az egészségügyi beruházásokat – ide tartozik például a csíkszeredai kórház épületének fejlesztése is. A szaktárca emellett finanszírozást biztosít a sportinfrastruktúra-beruházásokra és különböző kulturális beruházásokra – így például a szászrégeni mozi felújítására -, a költségkeret fennmaradó részét pedig az adminisztratív épületek korszerűsítésére fordítja.
Összesen 340 olyan beruházás befejezésére biztosítanak forrást, amelyek már 80 százalékban elkészültek.
Forrás: Agerpres