Bírálják a szerzői jogi szabályozás módosítását
Megállapodtak a szerzői jogi szabályozás tervezett módosításáról tegnap az Európai Unió társjogalkotó intézményei. A kompromisszumos megoldást máris sokan bírálják, mivel szerintük egyes rendelkezések veszélyeztetik az internet szabadságát.
Az Európai Parlament és a tagállamok kormányait tömörítő tanács képviselői egész napos tárgyalás után alakították ki az előzetes egyezséget. A tervezettel biztosítani kívánják, hogy az internetes vállalatok a jelenleginél többet fizessenek a felhasznált tartalmak után a művészeknek, a zenészeknek és a hírszolgáltatóknak. A kisebb felületekre és a startup cégekre enyhébb előírások vonatkoznának, mint például a Youtube-ra vagy a Google-re. A Wikipediához hasonló, nem kereskedelmi célú oldalak pedig nem tartoznának a szerzői jogi szabályzásnak alávetett tartalmak körébe.
Egyelőre nem tudni, hogy a valamilyen formában szerzői jogi védelem alá eső tartalmak törlésére milyen előírásokat tartalmaz a megállapodás, a pontos részleteket a közeljövőben fogják nyilvánosságra hozni. Ez volt a korábbi tervezetek leginkább vitatott pontja, és noha az EP illetékes sajtóreferense arról tájékoztatta az MTI-t, hogy nincs szó kötelező előzetes szűrésről, a bírálók szerint a felületek valószínűleg így is algoritmusokat vezetnek majd be, hogy megfeleljenek az új szabályoknak.