Biológiai sokféleség megőrzéséért küzd a székelyudvarhelyi Civitas Alapítvány
Újabb lépést tesz a biológiai sokféleség megőrzéséért a székelyudvarhelyi Civitas Alapítvány. Erdély agro-biodiverzitásának megvédése a célja annak a projektnek, melyet most indítanak a Norvég Alap támogatásával.
A Hagyományos magok – a biodiverzitás megőrzésének kulcsa elnevezésű kezdeményezést bemutató sajtóértekezleten elhangzott: főként az itt őshonos zöldségmagok megmentése és életrekeltése a cél. Azt szeretnék, hogy asztalunkon a régi zamatos, egészséges zöldségek kaphassanak ismét helyet a génmanipulált, vagy hibrid magokból termesztett termények helyett. A 22 hónapig zajló projekt értéke 150 ezer euró és Erdély két térségében fog megvalósulni, összegzett Pakot Mónika programfelelős.
A projekt több lépésből áll: a hagyományos magok feltérképezése és begyűjtése, azok szaporítása, hazai és nemzetközi együttműködési hálózatok kialakítása, vidéki közösségek mozgósítása, információs és oktatási tananyagok elkészítése és eljuttatása a célcsoportokhoz. Harmadik fontos pillére a projektnek egy olyan Kelet-európai civil érdekképviseleti hálózat kialakítása, amelynek feladata segíteni a hagyományos magok sokszínűségének fenntartását, és azoknak szabad forgalmazási teret biztosítani a térségben. A feltérképezést, begyűjtést lehet segíteni, akik hagyományos fajtákat termesztenek, jelentkezzenek az alapítványnál.
Asztalos Ágnes.