Bemutatják Kallós Zoltán erdélyi népzenekutató életművét
Az idén 89 éves Kallós Zoltán erdélyi népzenekutató, gyűjtő életművét összegző kiállítás nyílik csütörtökön Magyarországon, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban.
A Skanzen főigazgató-helyettese, a kiállítás kurátora az MTI-nek elmondta, hogy az “Indulj el egy úton… Kallós Zoltán” és a “Kamerával a kézben – válogatás Kallós Zoltán erdélyi fotóiból” című tárlatok mellett a mezőségi Válaszút település népzenei és néptánc-táborainak hangulatát is felidézik áprilistól a Tánccsűrben. Bereczki Ibolya emlékeztetett arra, hogy a Bartók és Kodály mellett a 20. század egyik legnagyobb magyar folklórgyűjtőjeként számon tartott Kallós Zoltán Erdélyben és Moldvában gyűjtött néprajzi, népzenei anyaga a mai napig páratlan.
Nemcsak néprajzkutatóként páratlan a tevékenysége, de meghatározó szerepe volt a magyarországi és a romániai magyar táncházmozgalom megszületésében és kibontakozásában is, mai eredményeiben és megújulásában. A Kossuth-díjas erdélyi magyar néprajzkutató, népzenegyűjtő tavaly elnyerte a Nemzet Művésze címet.
MTI