Beiktatták a tantervbe a zsidók történetét
Nicolae Ciucă szenátusi elnök ma a zsidó történelem tantárgy oktatásának bevezetése alkalmából rendezett ünnepségen kijelentette: ha befogadó és erős társadalommá akarunk válni, akkor a nemzeti kisebbségek kollektív jogait is el kell fogadnunk.
Hozzátette, hogy ezt az újonnan bevezetett iskolai tantárgyat polgári tantárgynak tekinti, amelynek segítségével a diákok megismerhetik a zsidó kisebbség valós történelmét, tanulhatnak neves zsidó tudósokról, gondolkodókról, és általa megismerhetik a második világháború bonyolult és összetett történéseit.
A diákoknak az iskolában korlátlanul hozzá kell férniük ehhez a témához – fogalmazott Nicolae Ciuca. A Nemzeti Liberális Párt elnöke szerint, ha a múltat olyannak mutatjuk be, amilyen volt, társadalmi antitesteket hozunk létre az antiszemitizmus, a más fajhoz vagy valláshoz tartozókkal szembeni gyűlölet és intolerancia ellen.
A zsidók története. A holokauszt elnevezésű tantárgy felvétele az országos tantervbe hozzájárul ahhoz, hogy Románia eleget tegyen a holokauszt oktatására, valamint az antiszemitizmus megelőzésére és visszaszorítására vonatkozó vállalásainak – jelentette ki Ligia Deca tanügyminiszter ma a kormánypalotában, a tantárgy oktatásának országos bevezetése alkalmából tartott rendezvényen.
Beszédében a tanügyminiszter kifejtette: a toleranciát, az emberi jogok és az emberiség alapvető értékeinek tiszteletét, a más kultúrák és a népek közötti béke megbecsülését csakis oktatás révén lehet átadni az ifjabb nemzedékeknek. Ugyancsak az oktatás teszi a fiatalokat ellenállóvá a szélsőséges retorikákkal, a történelemhamisítással, a diszkriminációval és intoleranciával szemben.
Éppen ezért a 2025-2026-os tanévtől kezdődően a zsidók történelmének oktatása mellett a romániai kommunizmus történetét is beiktatják az országos tantervbe, választható tantárgyként pedig a romák történelméről, rabszolgasoráról és deportálásáról is tanulhatnak majd az általános iskolások és a gimnazisták.
Forrás: Agerpres