Befejeződött a Tarisznyás Márton Múzeum felújtása
Gyergyószentmiklóson befejeződött a Tarisznyás Márton Múzeum felújtása, az átvétel megtörtént, a visszaköltözés folyamatban van. A nagyközönség számára nyár elején nyithatja meg kapuit az intézmény.
A Tarisznyás Márton Múzeum székhelye, a város egyik legrégebbi épülete 3,3 millió lejből újult meg. Gyergyószentmiklóson ez a második lezárult uniós finanszírozású projekt – mondta el Csergő Tibor polgármester, aki még múzeumigazgató volt, amikor hozzákezdtek. A régi épület az alapoktól a tetőszerkezetig, kívül-belül fel van újítva: van benne padlófűtés, szellőzőrendszer, korszerű biztonságtechnika és világítás, ugyanakkor megvalósítottak olyan épületgépészeti fejlesztéseket, melyek 21. századi modern intézménnyé, rangos kiállítások helyszínévé emelik a Tarisznyás Márton Múzeumot.
A kiállítótér is nagyobb lett, mivel a tárolást máshol oldják meg. Az önkormányzat által rendelkezésükre bocsátott 300 négyzetméteren, a szülészet korábbi épületében szakszerű raktárhelyiségt alakítottak ki, ott tudták rendszerezni a múzeum által őrzött dolgokat. A bezárás alatt pedig a Magyar Néprajzi Múzeummal partnerségben végezték a leltárukban lévő tárgyak fotózását, értékeik digitalizálását. További tervek között szerepel az épülethez toldott szárny felújítása, az udvar rendezése, a régi tüdőkórház galériává alakítása és a malomnál a vízhajtású gépek múzeumának megnyitása.
A Magyar államtól 32 millió forint támogatást kap a Tartisznyás Márton Múzeum. Három nyertes pályázatra érkezik ez a pénz.
Ferencz-Mátéfi Kriszta múzeumigazgató elmondta, hogy a pénz nagy részét, 25 millió forintot egy kutatással kezdődő, kiállítással végződő projektre nyerték, a magyar kormány Emberi Erőforrások Minisztériumához benyújtott pályázaton keresztül a Nemzeti Kulturális Alaptól. A Gyergyó értékes embereinek bemutatását célzó projekt Vákár P. Artúrnak életét és családi történetét mutatja be a Trianon előtti időktől több rendszerváltáson át, mintegy száz évet felöleve Gyergyószentmiklós életéből és a magyarság történetéből.
Szőcs Levente néprajzkutató, a Gyergyói Dia projektvezetője elmondta, hogy 6,7 millió foritot kaptak a továbbfejlesztésre, Fotóba zárt mikrotörténelem címmel továbbra is várják a Gyergyói-medence lakóinak saját fotóit, családi eseményeket, tanintézetekhez köthető emlékeket, különböző alkalmakon rögzített pillanatokat. A régi fényképeszeket is szeretnék megszólítani és civil szervezetekkel is keresik az együttműködést. Egy millió forintból pedig a weboldalt fejlesztik, létrehozva egy olyan felületet, ahová online kiállításokat tudnak feltölteni. Így lesz megtekinthető hamarosan a felújítás miatt lebontott népviselet kiállítás is.
Marosvásárhelyi Rádió/Vincze Csilla