Az ukrán kormányfő felszólította Moszkvát, hogy vonja ki csapatait a Krím félszigetről
Az ukrán kormányfő felszólította Moszkvát, hogy vonja ki odavezényelt csapatait a Krím félszigetről.
“Ismételten azzal a felhívással fordulunk Oroszországhoz, hogy vonja vissza csapatait, és tartsa be a kétoldalú megállapodásokat” – jelentette ki Arszenyij Jacenyuk az orosz állami hírügynökség szerint. “A Krímben kialakult válság békés és politikai eszközökkel való megoldására szólítunk” – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy a válságot az illetéktelen orosz jelenlét okozza az Ukrajnához tartozó autonóm területen. A Reuters hírügynökség szerint Jacenyuk az ukrán kormány ülése előtt nyilatkozott, és megismételte, hogy nem hagyják magukat belerántani egy katonai konfliktusba, Oroszország krími provokáció által. Az ukrán miniszterelnök elfogadhatatlannak nevezte, hogy orosz katonai járműveket vezényeltek az ottani ukrán városok központjába.
Putyintól kér támogatást a Krím új kormányfője.
Tájékoztatása szerint ma átmenetileg átvette a hadsereg, a rendőrség és a belügyi szolgálatok parancsnokságát a Krímben az autonóm köztársaság csütörtökön megválasztott oroszpárti miniszterelnöke, Szergej Akszenyov, aki segítséget kért Vlagyimir Putyin orosz elnöktől a béke megőrzésében. A krími kormányfő helyi és orosz hírügynökségek által idézett közleményében azt kérte, hogy a fegyveres erők, a rendőrség, a nemzetbiztonsági szolgálat és a határőrség azon tisztjei, akik nem akarnak engedelmeskedni, távozzanak posztjukról. “A polgárok életéért és biztonságáért viselt felelősségem tudatában Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz fordulok, hogy segítsen garantálni a békét és a nyugalmat a Krími Autonóm Köztársaság területén” – fogalmazott.
Az ukrán védelmi miniszter szerint Oroszország “nemrég” további hatezer katonát vezényelt Ukrajna területére. Ihor Tenjuh válaszul riadókészültséget rendelt el az ukrán haderő krími csapatainál.
Az ukrán kormány az elmúlt napokban azzal vádolta Oroszországot, hogy katonákat vezényel a Krím félszigetre, ahol Szevasztopolban állomásozik az orosz Fekete-tengeri Flotta. A bázis területét Moszkva egy 2010-ben Harkivban kötött megállapodás értelmében legalább 2042-ig bérli Ukrajnától katonai célokra. Oroszország álláspontja az, hogy nem sértette meg az Ukrajnával kötött megállapodást.
MTI