Az nyelvoktatást módosító rendelet visszavonását kéri az RMPSZ
A román nyelv magyar elemi osztályokban történő oktatására vonatkozó kormányrendelet visszavonását kéri állásfoglalásában a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A dokumentumban az RMPSZ közölte: elfogadhatatlannak tartja az augusztus végén nyilvánosságra hozott törvénymódosítást, mely szerint a kisebbségek nyelvén történő elemi oktatásban a román nyelv és irodalomórát ezentúl felsőfokú végzettséggel rendelkező szaktanároknak kell tartaniuk. Felelőtlen lépésnek tartja, hogy a kormány tíz nappal a tanévkezdés előtt vezet be előzetes felmérés és egyeztetés nélkül olyan gyökeres változást, amely 3.000 magyar tanítót és 52 ezer gyermeket érint.
Az RMPSZ szerint a magyar elemi osztályokban oktató tanítók felsőfokú végzettséggel rendelkeznek, és képesítést szereztek a román nyelv és irodalom elemi iskolai oktatására, megtanulták ennek sajátos, elemi iskolai módszertanát. Ilyen képesítést viszont a román nyelv és irodalomtanárok nem kaptak. Az RMPSZ arra figyelmeztetett, hogy a magyar kisiskolások a második és negyedik osztályos országos méréseken román nyelvből jó eredményeket érnek el, tehát nem az elemi oktatásban kell keresni a román nyelvtanítás sikertelenségének az okait.