Az erdélyi magyarsággal kapcsolatos problémákra is utal az Egyesült Államok országjelentése
Közzétette az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztériuma 2021-es, Romániára vonatkozó országjelentését, amely 46 oldalon keresztül taglalja a romániai emberi jogi problémákat.
A jelentés főbb megállapításai között vannak az újságírók megfélemlítését célzó kísérletek. Kiemelik az antiszemitizmust, amely a parlamentben is megvetette a lábát, az emberi jogi visszaélések elkövetőinek büntetlenségét, illetve azt, hogy a korrupció még mindig elterjedt jelenségnek számít. A jelentés közel egy oldalban foglalkozik a magyar közösség emberi jogi panaszaival. Megállapítja: a romániai magyar közösség tagjai továbbra sem használhatják anyanyelvüket az igazságszolgáltatásban valamint a közintézményekben.
A jelentés szerint folyamatosan érkeztek hírek arról, hogy a helyi a hatóságok megtagadták a kétnyelvű helységnévtáblák elhelyezését, annak ellenére, hogy törvény írja elő ezt ott, ahol legalább 20 százalékos a magyar kisebbség aránya. A jelentés megemlíti, hogy tavaly januárban ismeretlen tettesek megrongálták Marosvásárhelyen a Székely vértanúk emlékművét, amelyre felfestették a román piros-sárga-kék zászlót.
Benkő Erika, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat vezetője szerint minden évben megemlítik a munkájukat, ami azt jelenti, hogy felfigyelnek az itteni problémákra. A nyelvi jogok területén továbbra is vannak gondok, ez azért is van, mert az önkormányzatoknak nincs a költségvetésükben külön erre pénzösszeg szánva. Benkő Erikát kérdezte Szász Edit.
Forrás: G4media