Az Egyesült Államok küldöttségével egyeztetett a kormányfő
Az Amerikai Egyesült Államok Kongresszusának küldöttségével találkozott Nicolae Ciucă miniszterelnök.
A Richard Durbin és Jeanne Shaheen szenátorokból álló delegációval az Ukrajna ellen intézett orosz agresszió okozta fekete-tengeri biztonsági helyzetről folytatott eszmecserét a kormányfő. A miniszterelnök köszönetet mondott az amerikai csapatok romániai jelenléte által nyújtott biztonsági garanciákért, és ismertette Romániának az ukrán nép és Ukrajna támogatására tett erőfeszítéseit. A felek megegyeztek abban, hogy a Fekete-tenger térsége nagy jelentőséggel bír Románia, Európa és az Észak-atlanti Szövetség számára egyaránt.
Nicolae Ciucă arra is felhívta tárgyalópartnerei figyelmét, hogy ebben az időszakban a Moldovai Köztársaság fokozott támogatására van szükség. Az amerikai szenátoroknak a látogatás során alkalmuk volt találkozni a Mihail Kogălniceanu katonai bázison állomásozó amerikai katonákkal. Ez alkalomból a vendégek méltányolták a román és amerikai katonák együttműködését.
Az amerikai kongresszus küldöttei ugyanakkor közölték, Washington tisztában van a Románia által Ukrajnának nyújtott jelentős segítséggel, valamint azzal, hogy Románia kulcsszerepet játszik az ukrán menekültek támogatásában és a gabonaszállítmányok tranzitjának megkönnyítésében.
Jogos Romániának az az igénye, hogy kerüljön be a Visa Waiver programba.
Jogos Romániának az az igénye, hogy kerüljön be a Visa Waiver programba, nincs azonban garancia arra, hogy ezt a lépést ‘már holnap’ meg lehet tenni – jelentette ki Bukarestben Dick Durbin szenátor.
A miniszterelnökkel tartott találkozó után Dick Durbin a sajtónak elmondta, jelenleg a romániai vízumkérelmek mintegy 10 százalékát elutasítja az Egyesült Államok, de az amerikai törvények szerint Románia csak akkor csatlakozhat a Visa Waiver vízummentességi programhoz, ha az elutasított kérelmek aránya 3 százalék alá csökken. A szenátor kifejtette, az Egyesült Államok bukaresti nagykövetével és Nicolae Ciucă kormányfővel is tárgyalt arról, hogy miként lehetne csökkenteni elutasított vízumkérelmek arányát.
Jeanne Shaheen szerint Putyin megerősítette a NATO-t.
Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrajnai inváziója ‘a legnagyobb külpolitika-stratégiai hiba egy vezető részéről amióta Hitler megtámadta Oroszországot’ – jelentette ki Jeanne Shaheen amerikai szenátor Bukarestben.
Jeanne Shaheen kifejtette: szerinte Putyin azt hitte, hogy a világ félreáll, és hagyja Ukrajnát elbukni. De ő ezzel megerősítette a NATO-t. Azt hitte, hogy az ukránok nem fognak harcolni, de sokkal jobban harcoltak, mint az oroszok – jelentette ki az amerikai politikus.
Forrás: Agerpres