Az antibiotikumok helyes használatára figyelmeztetnek
Helytelen használat esetén az antibiotikumok veszítenek a hatékonyságukból, a megszokott fertőzések kezelése egyre nehezebbé válik, így nő a betegségek terjedésének, súlyos formái kialakulásának és a halálnak a kockázata – állapították meg a Közegészségügyi Intézet szakemberei az európai antibiotikum nap alkalmából kiadott közleményükben.
Eszerint az antimikrobiális rezisztencia súlyos veszélyt jelent az emberek egészségére, becslések szerint évente 1,3 millió személy halálát okozza világszerte, és további 5 millió halálához járul hozzá. A közleményben az orvosok hangsúlyozták, hogy az antimikrobiális rezisztencia elleni sürgős fellépés nélkül ‘súlyos’ társadalmi, gazdasági és népegészségügyi következmények fenyegetnek, mert a fertőzéseket nehéz vagy lehetetlen lesz antibiotikumokkal kezelni, ami tartós betegséget vagy halált okozhat.
Emellett a szakemberek szerint a kórházi kezelések meghosszabbodása, a megnövekedett egészségügyi költségek és a betegség vagy az esetleges korai halálozás miatti termelékenységcsökkenés jelentős gazdasági hatást gyakorolhat az egyénekre, a családokra és a társadalomra.
A közleményben emlékeztetettek arra, hogy Románia 2030-ra 27 százalékkal csökkentené az antibiotikum-fogyasztást. Ennek érdekében bevezették azt, hogy a gyógyszertárak recept nélkül csak sürgősségi esetekben és csak a sürgősségi adagnak megfelelő mennyiségben adhatnak ki antibiotikumot, egy kezelés alatt egyetlen alkalommal, a beteg felelősségvállalási nyilatkozata alapján.
A szakemberek azt tanácsolják a lakosságnak, hogy az antibiotikumok szedésekor kövessék orvosuk utasításait, lehetőség szerint védőoltással előzzék meg a fertőzést, rendszeresen mossanak kezet étkezés előtt, és mindig vényköteles antibiotikumokat használjanak.
Forrás: Agerpres