Áttörés: néptánc-pedagógusnak tanulhatnak Erdélyben is
Történelmi pillanat szemtanúi lehettünk most hétvégén Marosvásárhelyen, amikor az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek találkozóján bejelentették: kihelyezett képzést indít a Táncművészeti Egyetem az erdélyi magyar néptáncegyüttesek tagjai számára.
Az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek találkozóján, Marosvásárhelyen folytatta a Magyar Táncművészeti Egyetem az október elején budapesten megkezdett egyeztetést az intézmény Erdélybe kihelyezett néptánc-pedagógus képzésének tervezett elindításáról. A fesztivál zárónapján október 21- én, az MTE rektora Bolvári Takács Gábor egy kötetlen szakmai beszélgetés keretében tájékoztatta az öt hivatásos magyar néptáncegyüttes vezetését és tagjait a képzés beindításának terveiről és feltétleiről.
A román oktatási rendszerben nincs felsőfokú táncművész és táncpedagógus képzés kifejezetten a magyar folklorisztikát képviselő profi táncosok számára. Az önkormányzati fenntartású együtteseknél a magasabb fizetési kategóriába sorolásnak ugyanakkor feltétele a diplomaszerzés. Évtizedek óta fennálló igény tehát, hogy a Romániában is elfogadott, az itt kiadott szakdiplomákkal egyenértékű végzettséget szerezhessenek a magyar profi néptáncművészek és pedagógusok. Erre most reális esély kínálkozik azzal, hogy a tervek szerint az MTE kihelyezett oktatásként 2019. őszén 30 fővel elindítja Táncos és próbavezető alapszakának néptánc specializációját Erdélyben. A képzés struktúrája, helyszíne és időbeli szerkezete figyelembe veszi a társulatok igényeit is.
A KULTÚRPRESSZÓban a Táncművészeti Egyetem rektora, Bolvári Takács Gábor beszélt a részletekről:
Szerkesztő-műsorvezető: Kányádi Orsolya és Kiss Dénes