Antal Árpád: A megyék összevonása vörös vonal
A megyék összevonása olyan vörös vonal, amit nem engedünk átlépni, fogalmazott Antal Árpád.
Sepsiszentgyörgy polgármestere leszögezte: „legyen világos mindenki számára: semmilyen megye összevonást nem támogatunk mert az erdélyi magyar jövőt veszélyezteti a tervezett közigazgatási átszervezésre vonatkozó legújabb törvénytervezet. Antal Árpád szerint a jelenlegi geopolitikai helyzetben vannak vörös vonalak, amiket nem szabad átlépni, ezért kell határozottan és időben kimondani, hogy a megyék összevonását nem lehet elfogadni. Sepsiszentgyörgyi polgármestere szerint ahhoz, hogy ne merjék átlépni a vörös vonalat, azok akik az átszervezést tervezik azt kell érezzék, hogy ebben a kérdésben az erdélyi magyarság felsorakozik a közösség vezetői mögé.
Antal Árpád rámutatott: a megyék összevonásával az erdélyi magyarság mindenhol kisebbségbe kerülne, elveszítené intézményrendszerét és azzal érdekérvényesítési képességét. Tamás Sándor háromszéki tanácselnök hozzátette: a megyék összevonása az erdélyi magyar közösség számára „a történet végét” jelentené, ezért kell ott lenni ahol a határokat rajzolják és megakadályozni az átszervezést.
Az állam impotens intézményei évente 6 milliárd euró áfát kellene behajtsanak, amiből az egész közigazgatást lehetne működtetni, mutatott rá Antal Árpád.
Sepsiszentgyörgy polgármestere szerint nem a megyék és községek összevonásával, városok megszüntetésével kellene pénz spórolni hanem be kellene hajtani azt a rengeteg be nem fizetett adót, elsősorban áfát, amit jelenleg elcsalnak és ellopnak az országban.
Antal Árpád szerint a közigazgatási átszervezés nem lehet csupán könyvelési, matematikai kérdés, hanem az emberek érdekét kellene szolgálnia. Rámutatott arra, hogy 1,2 millió közalkalmazott van az országban és azok kétharmada az állami, központi adminisztrációnál van alkalmazva, mégis a helyi közigazgatásban dolgozó egyharmadon, a kicsin akarnak egyesek spórolni. Példaként említette, hogy csak a Pénzügyminisztérium rendszerének közel 25 ezer alkalmazottja van és ezek egyharmada a kincstárnál dolgozik amelyre nincs is szükség mert feladatát bármelyik bank el tudná látni.
Tamás Sándor háromszéki tanácselnök rámutatott: Kovászna megyében 73 százalékos a magyar közösség aránya, Hargita megyében 80 százalék fölötti, Maros megyében 38 százalékos. Ha a székelyföldi megyéket Brassóval, Szebennel és Fehérrel egy nagy megyébe olvasztanák össze, akkor a megamegyének 2,2 millió lakosa lenne, ahol a magyarok aránya 28 százalékra csökkenne, és azzal véget érne a történet, véli a háromszéki elöljáró.
Marosvásárhelyi Rádió/Kovács Zsolt