Aláírták a megállapodást a brit EU-tagság megszűnéséről
Aláírták a megállapodást a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről, valamint a politikai nyilatkozatot a jövőbeli kapcsolatokról a Brexit után is bennmaradó európai uniós tagországok vezetői ma Brüsszelben.
A jóváhagyás várható volt, mivel előző nap Gibraltár kérdésének megoldásával elhárult az utolsó probléma is. A két dokumentumot Theresa May brit kormányfőnek is alá kell írnia, majd ezt a brit parlament elé kell vinnie szavazásra.
A csúcstalálkozó jó alkalom arra, hogy az EU levonja a brit kilépés minden tanulságát, egyebek mellett azt, hogy az uniónak vannak törékeny pontjai – jelentette ki Emmanuel Macron francia elnök Brüsszelben, a brit uniós tagság megszűnése dokumentumainak aláírására ma összehívott soron kívüli uniós csúcson. Hangsúlyozta, “ez egy súlyos pillanat az Európai Unió számára”, a brit kilépés ugyanis azt mutatja, hogy az Európai Uniónak reformra, átalakításra van szüksége.
Mint fogalmazott a megállapodás jól előkészített, de még tökéletesíthető dokumentum, amelyet annak reményében támogatott aláírásával, hogy az Egyesült Királysággal fennmarad a korábbi szoros kapcsolat.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a mai Európai Uniós csúcs megkezdése előtt annak a véleményének adott hangot, hogy sikerült tető alá hozni a lehető legjobb megállapodást, ami az Egyesült Királyság Európai Unióból való távozását illeti.
Mint fogalmazott nincs ok örömre vagy ünneplésre, Nagy-Britannia kilépése szomorú pillanat, tragédia. Újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy akkor sem tárgyalható alapjaiban újra a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodás, ha a londoni parlament végül nem fogadja el. A Brexit-feltételeket tartalmazó 585 oldalas dokumentumról és a majdani kapcsolatok keretrendszerét felvázoló 26 oldalas politikai nyilatkozatról december második hetében szavaz a brit parlament.