Aktuális oktatási kihívásokról beszéltek a MIÉRT Akadémia második napján
A marosvásárhelyi katolikus líceum helyzetétől a medgyesi after school működéséről, valamint a politikacsinálás kérdéséről beszélgettek tegnap a MIÉRT Akadémia második napján.
Az RMDSZ Maros megyei szervezetének ügyvezető elnöke Kovács Mihály Levente, röviden ismertette a Római Katolikus Teológiai Líceum ügyét. Mint mondta a jogi dilemma az, hogy létezik-e alapító okirata az intézménynek. Az RMDSZ helyi szervezete folyamatosan igényelt jogi segítséget, tájékoztatta az állam vezetőit a helyzetről, javaslatokat tett, amelyeket azonban a prefektus megtámadott. Mára csak kormányzati szinten orvosolható a probléma, mert ez az ügy rég túllépte a helyi szintet – amelyen óriási politikai ellenállás tapasztalható. Hangsúlyozta bíznak abban, hogy a bírósági eljárások folyamán az a jogi vélemény nyer visszaigazolást, amely szerint az intézmény jóhiszeműen lett létrehozva és rendelkezik alapító okirattal.
A MIÉRT ügyvezető alelnöke Balázs Botond is ismertette a medgyesi after school programját. Mint mondta az alacsony létszám miatt folyamatosan meg kell győzniük az önkormányzatot, hogy más intézmények költségvetéséből tartsák fenn az iskolát. Kifejtette: az ezer Szeben megyei magyar óvodás és iskolás gyerekből hétszázat „csalnak el” a román iskolák és a német tanintézmény. A hosszú távú lemaradás ellen rövidtávú megoldásokra van szükség, miközben olyan mindennapos problémák állnak fenn, mint a tankönyvhiány.
A politikacsinálás kérdéséről az RMDSZ ügyvezető elnöke Porcsalmi Bálint beszélt. Mint fogalmazott ma már nem elég, ha egy polgármester jó szakember, jó politikusnak is kell lennie: kommunikációkészségre, bátorságra, tudásra vagy tapasztalatra van szüksége a sikerhez.
Kiemelte, hogy a vezető pozícióban lévő kollégáknak prioritása kell legyen a csapatépítés, ennek motiválása és fejlődése.