A szakoktatás bővülése gazdasági fellendülést hozhat
Háromszéken a szakoktatás irányába mozdították el a következő tanév beiskolázási tervét. Keresztély Irma főtanfelügyelő elmondta: szeptembertől 72 osztály indul nappali tagozaton, ennek 43 százaléka elméleti líceumi osztály és az 57 százalék szakmunkásképző és szaklíceum.
A beiskolázási számok véglegesítését több tanulmány előzte meg, például a nyolcadik osztályos diákokat is megkérdezték igényeikről. Ebből az derült ki, hogy a fiatalok több mint fele folytatná elméleti líceumban a tanulmányait. A szakmunkásképző újraindításával viszont érezhetően csökkent az igény a szaklíceumok iránt. A diákok inkább a hároméves szakmunkásképzőt választják, mert ott több a gyakorlati oktatás, jobban megtanulják a mesterséget, a szaklíceumokban pedig a tapasztalat szerint kevés eséllyel tudják megszerezni az érettségi oklevelet, ellenben szakmai tudásuk sem kielégítő, mondta a főtanfelügyelő.
Hozzátette, csak a beiskolázási tervben mozdult el az arány a szakoktatás javára, még nem biztos, hogy a beiratkozás után ezek az osztályok létre is jönnek. Brassó és Szeben megyékben például 75 százalékos a szakoktatás aránya, ellenben Háromszéken nehezen lehet megváltoztatni a szülők és a gyerekek mentalitását, hogy ne erőltessék az elméleti líceumot, holott jól képzett szakemberekre lenne szükség, hogy a megye gazdasága fejlődni tudjon, mondta Keresztély Irma.
MVR/Kovács Zsolt