A tinédzserek egyharmada napi 4-6 órát tölt a képernyő előtt
A 16-17 éves fiatalok egyharmada (34 százalék) jelentős mennyiségű időt, napi 4-6 órát tölt az interneten navigálva, 14 százalékuk pedig még ennél is többet – derül ki a Mentsük meg a Gyermekeket nemzetközi segélyszervezet felméréséből. A kutatás során kétezer 7 és 17 év között diák szüleit kérdezték meg.
Az Internet a családban című kutatás eredményeit kedden, a biztonságos internet napja (február 5.) alkalmából mutatta be a szervezet. Gabriela Alexandrescu, a segélyszervezet romániai fiókjának vezérigazgatója szerint fel akarják hívni a figyelmet a digitális ismeretek, de ugyanakkor a gyermekek online védelmének fontosságára, emiatt idén a szülőkre is koncentrálnak. A szülők szerint gyerekeik főként videófeltöltéseket nézegetnek az interneten, illetve játszanak.
A tanulmányból kiderül, hogy a videótartalmak nézése az 5 év alatti gyermekek körében a legmagasabb, 80 százalék körüli, a serdülőknél pedig 50 százalékra csökken. A korral együtt jelentősen nő a közösségi média – főként az Instagram és Whatsapp – használatának gyakorlata; a serdülők 86 százaléka használja ezeket, a TikTokot pedig mintegy 70 százalékuk.
A szülők mintegy 75 százaléka szerint gyermekeik internethasználatával kapcsolatban az okozza a legnagyobb aggodalmat, hogy gyermekeik esetleg nem megfelelő tartalmaknak vannak kitéve, vagy hogy olyan személyek léphetnek velük kapcsolatba, akiket a való életben nem ismernek.
A szülők 59 százaléka attól is tart, hogy gyermekeik internetes bűncselekmények áldozatai lehetnek. A Mentsük meg a Gyermekeket szervezet a szülők rendelkezésére bocsátja a ‘Biztonságban van-e gyermeke az interneten?’ című útmutatót, amelynek célja, hogy segítsen nekik jobban megérteni az online veszélyeket, és tanácsokat adjon. Az útmutató az oradenet.ro internetes oldalról tölthető le.
Balázs Brigitta kommunikációs szakemberrel, a MI Online médiapedagógiai prevenciós program foglalkozásvezetőjével arról beszélgettünk, hogy mit tehet a szülő a túlzott képernyőidő ellen, illetve milyen hatásai lehetnek a problémának. A riporter Farkas Júlia.