A Székelyföld borvíz nagyhatalom
A háromszéki borvízekre próbálják ráirányítani az ásványvízipar figyelmét. Csütörtöktől vasárnapig első alkalommal ad otthont Sepsiszentgyörgy a „Kárpát-medence ásványvizei című”, 13. alkalommal megszervezett nemzetközi tudományos vándorkonferenciának, amelyre több mint hetven romániai, magyarországi, szlovákiai és ukrajnai résztvevő érkezik, köztük egyetemi szakemberek illetve szakhatóságok, intézmények és cégek képviselői.
A háromszéki önkormányzat elnöke, Tamás Sándor szerint Székelyföld borvíz nagyhatalom, hiszen Romániában több mint 500 településen van ásványvízforrás és ezek egyharmada – több mint 2000 forrás – Székelyföldön van. Háromszéken több mint 600 ásvány és gyógyvíz forrást tartanak számon, például Kovászna városban és a hozzá tartozó Vajnafalván több mint száz borvízkút van, de előkelő helyen szerepel Torja, Bálványos és az Olt menti települések is.
Tamás Sándor szerint céljuk, hogy a kezelőközpontok és népi feredők használatba adásával párhuzamosan, többet foglalkozzanak a borvíz gazdasági vonzatával. Az Aquasic Egyesület elnöke, Nagy József szerint jelenleg Kovászna megyében leszálló ágon van az ásványvízipar, ezért lenne fontos a szakemberek és beruházók figyelmét ráirányítani a térségre. Háromszéken 5 palackozó működik, ebből három – előpataki, málnásfürdői és sugásfürdői – gyógyvizet palackozik. Emellett Szentkatolnán palackozzák a nagyárúház saját márkás ásványvízét és a Bibarcfalvi palackozó is egy nagy cég birtokában van és félgőzzel ugyan, de működik.