A szakma is bírálja az igazságügyi törvények módosítását
A kormány által elfogadott, az igazságügyi minisztérium megszervezésére és vezetésére vonatkozó sürgősségi kormányrendeletet nem a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács javasolta – közölte tegnap késő este a tanács ügyészi részlege.
A tanács által kiadott közlemény megjegyzi: a kormány február 18-án, az elfogadása előtt egy nappal küldte el a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsnak a 2019-es évi 7-es sürgősségi kormányrendelet tervezetét, így gyakorlatilag nem volt valós lehetőség a láttamozásra. Mint fogalmaztak, a tanács konzultál a bírák és ügyészek képviselőivel arról, hogy milyen álláspontot képviseljen a parlamentben, amikor a sürgősségi kormányrendelet jóváhagyásra kerül. Tudorel Toader igazságügyi miniszter kedd este jelentette be, hogy az igazságügyi törvényeket módosító újabb sürgősségi rendeletet fogadott el a kormány.
A Romániai Bírák Országos Szövetségének elnöke is bírálta a rendeletet
A 2019-es évi 7-es sürgősségi kormányrendelet visszalépést jelent azokhoz a jogszabályokhoz képest, amiket tavaly elfogadott a parlament – jelentette ki tegnap Dana Gârbovan.
A Romániai Bírák Országos Szövetségének elnöke hozzátette: a jogalkotási folyamat blokkolása nem jelent megoldást. Mint fogalmazott, az új igazságügyi törvények egyik rendkívül fontos eleme éppen az volt, hogy különválasztotta a bírák és az ügyészek pályafutását. Véleménye szerint ezek újbóli összemosása összeférhetetlen a bírák statútumával, mert egy bíró független, és nem dolgozhat az igazságügyi miniszter hatósága alatt. Mint mondta, az sem jelentene megoldást, hogy mindenestől megsemmisítsék az igazságügyi törvények módosításait, mert az eltörölné a karrierek szétválasztását is, amely elvért továbbra is harcolnak a bírák.
Különböző tiltakozó akciókat tartottak és jelentettek be tegnap a suceavai, konstancai, bukaresti, nagyszebeni és temesvári bírák is, akik elégedetlenségüket fejezték ki az igazságügyi törvények kormányrendelettel való legutóbbi módosításai miatt.
Forrás: Agerpres