A súlyos bírálatok ellenére sem hátrál ki Theresa May
Theresa May brit miniszterelnök egyenes utalást tett tegnap arra, hogy a brit EU-tagság megszűnésének megállapodástervezetét érő súlyos bírálatok ellenére sem kíván távozni tisztségéből, kijelentve: ő szándékozik végigvinni a Brexit-folyamatot.
A Downing Street-i kormányfői hivatalban tartott tegnap esti sajtóértekezletén közölte azt is: sajnálja, hogy több kormánytag távozott a kabinetből a tervezettel kapcsolatos nézeteltérések miatt, de ő továbbra is maradéktalanul hisz abban, hogy az Egyesült Királyság és minden egyes lakója számára az a helyes irány, amelyet ő kijelölt.
Tegnap több miniszter is távozott a brit kormányból
Több miniszter is távozott tegnap a brit kormányból, azzal az indokkal, hogy nem tudják támogatni a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló megállapodástervezetet.
Közben a brit miniszterelnök ellen a kormányzó Konzervatív Párt keményvonalas Brexit-csoportjának vezetője bizalmatlansági szavazást is kezdeményezett. Theresa May ugyanakkor a rendkívül mozgalmas napot lezáró esti sajtóértekezletén egyenes utalást tett arra, hogy nem kíván távozni. Tegnap délelőtt benyújtotta lemondását Dominc Raab, aki eddig a brit EU-tagság megszűnésének folyamatát irányító brit minisztériumot vezette. Nem sokkal később lemondott Esther McVey munka- és nyugdíjügyi miniszter is, és távozott több államtitkári beosztású kormánytisztviselő is.
Az 585 oldalas dokumentummal rendkívül elégedetlen a keményvonalas tory Brexit-tábor is. A párt több képviselője felvetette a kormányfő elleni bizalmatlansági indítvány kezdeményezésének lehetőségét, bár egyelőre nem ismert, hogy ehhez megvan-e a kellő számú kérvény. Tegnap esti sajtóértekezletén azonban Theresa May kijelentette: a megállapodástervezetet érő súlyos bírálatok ellenére nem kíván távozni tisztségéből, és kijelentette: ő szándékozik végigvinni a Brexit-folyamatot.
Közben az uniós állam- és kormányfők alkotta Európai Tanács elnöke, Donald Tusk Brüsszelben bejelentette: a szövegtervezetet a következő napokban értékelik az EU-ban maradó tagállamok kormányai, és ha mindegyikük elfogadhatónak tartja, jövő vasárnap soron kívüli EU-csúcsot tartanak Brüsszelben a tervezet véglegesítésére.