A sport, akkor és most – A szabadság 30 évében
A szocializmusban a sportnak különleges szerepe volt. A hatalom sokat fektetett bele, mert külföldön dicsőséget szerzett az országnak. A sportoló hajtott, mert több segítséget kapott… egyetemi bejutás, külföldi szereplés, lakás, ételjegy…
Minden közösségnek megvolt a kedvenc csapata, klubja… mára a sport mintha inkább üzlet lenne, mint megméretkezés… tévedünk? Erről is beszélgettünk a rádióműsorban, amelye a múltról és a jelenről szól. A szabadság 30 évében a Szász-Farkas-Gáspárik trió vendégei Peteley Attila, úszó és érdemes edző, valamint Kanyaró Attila volt focista, jelenleg edző voltak. A téma a sport. Hogy volt, hogy van és hogyan lesz a SPORT. Voltak eladott meccsek? Csaltak a bírók? A Párt beleszólt az eredményekbe? Magyarként Romániában sportolni? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ.
Felidéztük a nem is oly távoli múltat, azt, hogy a Szocialista Románia egyetlen sportújságjának, a Sportulnak az 1986. május 8-i címlapja arról számolt be, hogy a Steaua București megnyerte a 31. BEK-döntőt Sevillában. A teljesítmény azonban csak az alsó sávban kapott helyet, fekete betűkkel, nehogy elvonja a figyelmet a Kommunista Pártról és Nicolae Ceaușescu elvtársról…
Az utolsó oldalon a meccs beszámolóját a hős hálóőr Ducadam karikatúra portréjával és egy archív csapatképpel illusztrálták, de arról nem szól senki, hogy a csapat a meccs napján érkezett Spanyolországba, pénz és lefoglalt szállás nélkül, zacskóba csomagolt szendviccsel… Igen, iyen is volt a sportélet a diktatúrában.
A teljes műsor itt hallgatható vissza.