
A ploiești-i ítélőtábla felfüggesztette az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozatot
A ploiești-i ítélőtábla egyik bírája csütörtökön felfüggesztette az elnökválasztást érvénytelenítő tavaly decemberi 6-i alkotmánybírósági határozatot.
A bíróságok portálján közzétett adatok szerint a határozatot egy Gheorghiță Popescu nevű magánszemély támadta meg az ítélőtáblánál, amelynek az ítélete 5 napon belül megfellebbezhető a legfelsőbb bíróságon. Tudorel Toader, volt alkotmánybíró és korábbi igazságügyi miniszter szerint „A ploiești-i ítélőtábla bírájának döntése nem jár joghatással, mert az alkotmány egyértelműen kimondja, hogy Románia Alkotmánybíróságának döntései véglegesek, általánosan kötelezőek a Hivatalos Közlönyben való közzétételük pillanatától, és nem vizsgálhatók felül rendes jogorvoslati eljárásban, nincs ellenük fellebbezési lehetőség” – nyilatkozta Tudorel Toader.
Radu Marinescu igazságügyi miniszter szerint a jelenlegi törvények nem teszik lehetővé, hogy a közigazgatási bíróság felfüggessze vagy megsemmisítse az alkotmánybíróság határozatait.
A B1TV-nek nyilatkozó tárcavezető arra reagált, hogy a ploiești-i ítélőtábla felfüggesztette az elnökválasztást érvénytelenítő tavaly decemberi 6-i alkotmánybírósági határozatot. Radu Marinescu elmondta, hogy az igazságügyi minisztérium elemezni fogja az ítélet meghozatalának körülményeit és annak a lehetőségét, hogy fegyelmi vizsgálatot indítson ebben az ügyben. ‘Az alkotmánybíróság határozatai nem támadhatók meg a közigazgatási bíróságon’ – szögezte le.
Hozzátette, hogy a májusi elnökválasztást nem érinti a ploiești-i ítélőtábla döntése, mert az ítélet nem terjed ki a választás megszervezéséről szóló kormányhatározatok felfüggesztésére. ‘Tehát az elnökválasztást megtartjuk’ – jelentette ki. A bíróságok portálján közzétett adatok szerint az alkotmánybíróság határozatát egy Gheorghită Popescu nevű magánszemély támadta meg az ítélőtáblánál, amelynek az ítélete 5 napon belül megfellebbezhető a legfelsőbb bíróságon.
Az Igazságügyi Felügyelet megvizsgálja, hogy fegyelmi vétséget követett-e el az az ítélőtáblai bíró, aki felfüggesztette a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő decemberi 6-i alkotmánybírósági határozatot.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács tegnap esti közleménye szerint az ellenőrzést az indokolja, hogy az eddigi hozzávetőlegesen harminc hasonló ügyben az ítélőtáblák elutasították a keresetet. ‘A bírósági gyakorlat egységes ebben a tekintetben’ – tették hozzá. A ploiești-i ítélőtábla egyik bírája csütörtökön felfüggesztette az elnökválasztást érvénytelenítő tavaly decemberi 6-i alkotmánybírósági határozatot. A bíróságok portálján közzétett adatok szerint az alkotmánybíróság határozatát egy Gheorghită Popescu nevű magánszemély támadta meg az ítélőtáblánál, amelynek az ítélete öt napon belül megfellebbezhető a legfelsőbb bíróságon.
Forrás: Agerpres/Transtelex