A mesterséges intelligencia veszélyeire figyelmeztet az ENSZ
Fülsiketítőek a mesterséges intelligencia (AI) veszélyei ügyében megkongatott vészharangok – mondta António Gutteres ENSZ-főtitkár.
A főtitkár külön kiemelte az AI egyik legújabb formáját, a generatív mesterséges intelligenciát, amelynek vészharangjait „maguk a fejlesztők kongatják a leghangosabban”. Mint elmondta, kutatók és szakértők már a nukleáris fegyverkezéssel egyenrangú egzisztenciális fenyegetésnek nyilvánították az AI-t és felszólították a világot, hogy cselekedjen. A generatív mesterséges intelligencia, akárcsak az amerikai OpenAI cég által kifejlesztett ChatGPT, több nyelven is képes pillanatok alatt komplex szövegek megalkotására.
A hat hónappal ezelőtt elindult ChatGPT minden idők leggyorsabban növekvő alkalmazásává vált, ám az elmúlt hetekben számos szervezet és a szakmában érintett magánszemély is aggodalmát fejezte ki az AI jelentette veszélyek miatt, az AI-szoftverek fényképek és videók manipulálásával ugyanis könnyen alkalmazhatóak szándékos félreinformálásra és befolyásolásra is.
Sajtótájékoztatóján a főtitkár közölte, hogy még az idén hozzálátnak egy magas szintű szervezet alapításához, amely rendszeresen felülvizsgálja az AI-t érintő kormányzati intézkedéseket, és javaslatokat tesz arra, hogy miképpen lehet az emberi jogok tiszteletben tartásával szabályozni a mesterséges intelligenciát. Rishi Sunak brit miniszterelnök nemrégiben támogatását fejezte ki az ötlet iránt, s felajánlotta, hogy Nagy-Britannia legyen a mesterséges intelligencia biztonsági szabályozásának globális központja.
Forrás: MTI