A medvekérdésről tárgyaltak Brassóban
Brassó, Kovászna, Hargita és Maros megyei vadállomány kezelők javaslatára megbeszélést tartottak kedden a brassói Prefektusi Hivatalnál arról, hogyan lehetne megelőzni a vadak, főként a medvék által okozott károk bekövetkezését.
Brassó, Kovászna, Hargita és Maros megyében található az országos medvepopuláció majdnem 8o százaléka. Az egyre szaporodó medvetámadások miatt sürgős intézkedésekre lenne szükség. Ezért is hívták össze a Környezetvédelmi Minisztérium, a Vizek és Erdők Minisztériumának, a brassói Transilvania Egyetem, az Erdőkutatási Intézet, a Környezetvédelmi Őrség, a Román Halász-Vadász Egyesület, az állatvédő szervezetek képviselőit, illetve az öt megye tanácselnökeit, akik a brassói Prefektusi Hivatalnál tanácskoztak. A megbeszélés alkalmával a jelenlevők közül többen is jelezték, hogy már tehetetlenül állnak a megsokasodott medvetámadással szemben, amiért az országos hatóságok beavatkozását kérik. Azt a kérést intézték a hatóságokhoz, hogy találjanak egy törvényes módot arra, hogy megfelelőképpen kezelhessék a kialakult helyzetet. A 2016-ban életbe lépett törvény szerint tilos a medve és a farkas vadászata Romániában.
A Brassóval szomszédos megyék polgármesterei ismét rámutattak arra, hogy számtalan medvetámadás történt, amikor súlyosan sérültek emberek, a gazdaságokban kárt tettek a medvék, háziállatokat pusztítottak el. A megbeszélésen jelen levő vadászegyesületek tagjai felhívták a figyelmet arra, hogy mértéktelenül megszaporodtak a medvék, mivel újabban egyre több anyamedve még öt bocsot is szül. Tulajdonképpen nem is lehet tudni pontosan, hogy hány medve él a romániai erdőkben: néhol 6 ezret, máshol 7 ezer példányt emlegetnek. Brassó megyében majdnem 15oo medvéről tudnak.
A tanácskozáson jelenlevők egyetértettek abban, hogy nem kívánják a medvék drasztikus megtizedelését, hanem azt, hogy helyreállítsák az egyensúlyt. A károk megelőzése érdekében, a medvék kilövésére vonatkozó terv kidolgozását sürgetik, annak függvényében, hogy az egyes megyékben hány medve él és milyen károkat okoztak a vadak. A medvék okozta károk miatt pedig kártérítést kell biztosítani.
Borboly Csaba Hargita megyei elnök újságírói kérdésre elmondta: Hargita megyében csak idén 16 medvetámadás történt. Szükséges a jelenlegi törvények megváltoztatása. A legfontosabb, hogy engedélyezzék – az egyébként uniós törvények szerint is jóváhagyott — prevenciós kilövési kvótákat, mivel a medvék túlszaporodása legalábbis Hargita megyében sok nyomorúságot okoz.
Marian Rasaliu brassói prefektus közölte, hogy az emberek és javaik biztonsága elsőrendű fontosságú. A prefektus javasolta, hogy hozzanak létre munkacsoportot mely a vadállományok kezelésével foglalkozó intézmények, az állatvédő szervezetek képviselőiből, illetve a megyei tanácselnökök áll, és együtt dolgozzanak ki tervet a kialakult helyzet kezelésére.