• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9750 RON
  • USD4.5669 RON
  • GBP5.9304 RON
  • HUF1.2142 RON

A kormány nem készül új adókat bevezetni

A kormány nem készül új adókat bevezetni és a közalkalmazottak bérét sem csökkentené, hanem a költségvetési kiadásokat mérsékeli – jelentette ki Marcel Ciolacu.

A kormányfő elmondta, hogy a brüsszeli tárgyalások elvi kérdésekről szóltak, és számára az volt a kiindulópont, hogy semmiképpen nem járul hozzá a hozzáadottérték-adó (áfa, TVA) növeléséhez. Az Európai Bizottság meglátása szerint problémákat vet fel a tisztességes verseny hiánya a létező áfakedvezmények miatt, erre megoldásokat keresnek.

Kijelentette: nincs szó új adók bevezetéséről, sem megszorító intézkedésekről, csak a költségvetési kiadások csökkentéséről, ‘ami teljesen helyénvaló’. Hozzátette, hatékonyabban készülnek fellépni az adóelkerülés ellen, mert az ‘a becslések szerint 160 milliárd lejre duzzadt Romániában’ és ‘csak a TVA tekintetében 20 milliárd lej körüli’.

Továbbá, fontolgatják néhány adókedvezmény megszüntetését, de nem nyúlnak hozzá a közalkalmazottak fizetéséhez. Kifejtette, a társadalmi méltányosság elvét tartják szem előtt, mert ‘egy luxus-közalkalmazottnak’ nem lehet étkezési és üdülési utalványa, mint ahogy a TVA-t sem lehet megnövelni úgy, hogy ezzel ellehetetlenítik a kis bevételű vállalkozásokat. Ezért valamenyi kategóriáról külön kell tárgyalni – szögezte le a miniszterelnök. Ugyanakkor bizakodóan nyilatkozott arról, hogy a tervezett intézkedések bevezetésével 2025-ben Románia teljesíteni tudja majd a 3 százalékos hiánycélt.

Marcel Ciolacu az európai vezetőkkel folytatott brüsszeli megbeszélései után, kijelentette: miután ismertette a Románia hiánycél-vállalásainak teljesítését megnehezítő körülményeket, egyfajta ‘rugalmasságot’ tapasztalt a tárgyalóparnerei részéről ebben a kérdésben.

Beszámolója szerint a miniszterelnök tájékoztatta az EU vezetőit az államháztartásra negatívan ható tényezőket: egyfelelől Románia nagy erőfeszítéseket tesz Ukrajna és a Moldovai Köztársaság támogatására, másfelől a leghosszabb közös határa van a háborúban álló Ukrajnával, ami rontja hitelképességét a nemzetközi piacokon. Az Európai Bizottság megértette ezeket az érveket – tette hozzá.

Továbbá elmondta, hogy érvei hatására a brüsszeli tárgyalásain rugalmasságot tapasztalt az európai vezetők részéről a költségvetési hiánycél megemelésének kérdésében. Arra az újságírói kérdésre, hogy mikorra várható döntés a túlzottdeficit-eljárásban szereplő költségvetési hiánycél esetleges növeléséről, azt felelte, hogy év végéig egészen biztosan.

Ugyanakkor kijelentette, Románia nem szándékszik csökkenteni a védelmi kiadásait, amelyek a továbbiakban is a GDP 2,5 százalékos szintjén maradnak. Arra a kérdésre, hogy a deficit hány százalékát teszi ki az Ukrajnának és a Moldovai Köztársaságnak nyújtott segítség, a miniszterelnök az felelte: hazai szakértők több mint 3,5 százalékra, míg az Európai Bizottság csak 1,5 százalékra becsüli ezt az arányt.

Forrás: Agerpres


szeptember 2, 2023