A helyi termelőket nyomorítja meg a dömpingárú
Kötelezettségszegési eljárás indulhat Románia ellen, amennyiben nem igazítja az uniós normákhoz az élelmiszerforgalmazásra vonatkozó jogszabály előírásait. Arról a törvényről van szó, mely a nagy üzletláncokat arra kötelezi, hogy az árúba bocsátott termékeik 51% hazai termelőtől származzon – nyilatkozta mezőgazdasági miniszter.
Achim Irimescu közölte, az Európai Bizottság helyezte kilátásba a kötelezettségszegési eljárást. A mezőgazdasági tárca vezetője szerint két megoldás van: egyik a határérték eltörlése, a másik az időhúzás. Achim Irimescu elmondta, nem tudja, hogy konkrétan mivel is jár a kötelezettségszegési eljárás, milyen bírsággal sújtják Romániát? A tárcavezető közölte, elemzik azokat a lehetőségeket, amelyekkel az uniós normákhoz igazíthatják a jogszabály előírásait.
Dr. Kelemen Atilla, az Alsóház Mezőgazdasági Élelmezésügyi Szakbizottság alelnöke szerint az elmúlt esztendőben kevés olyan dolog történt, ami Románia javát szolgálta volna. „A román kormánynak a feladata lenne, hogy megtalálja azokat a módozatokat, amely által megvédhetné a helyi piacot.” – nyilatkozta Dr. Kelemen Atilla.
Elmondása szerint Marosvásárhely peremvidékeinek több, mint 1000 hektár almása volt, ehhez képest ma már Romániának alig van gyümölcstermelése, és ez ahhoz vezetett, hogy a gyerekek import gyümölcsöket fogyasztanak. „Ez nincs jól, Románia piacát meg kellene védeni, hiszen ez az oda nem figyelés azt űeredményezte, hogy sok gyümölcsösünket kivágták, vagy éppen nem tudták működtetni, hiszen a gyümölcstermelés nem egy olcsó ágazat.” – nyilatkozta az Alsóház Mezőgazdasági Élelmezésügyi Szakbizottság alelnöke, Dr. Kelemen Atilla.
Az interjút Magyari Izabella készítette.