A fekete márciusra emlékeztek a Bernády házban
A marosvásárhelyi fekete márciusi pogrom kísérletre emlékeztek szombaton, március 18-án, a Bernády házban. Az eseményen egy egy órás dokumentumfilm vetítésére is sor került a kerekasztalbeszélgetés mellett.
Fekete márciusnak ma is érződik a hatása, éppen ezért lenne mindenkinek az a feladata, hogy párbeszédet folytasson és elkezdődjön egy közeledés a másik nemzet irányába, annak érdekében, hogy békésen tudjunk együtt élni a városban és tudjunk egymás szemébe nézni – fogalmazott Borbély László államtanácsos, az esemény társszervezője.
33 évvel ezelőtt történtek a fekete márciusi események, ez az idő pedig több, mint ami a két világháború között eltelt, illetve 45 évvel voltunk a II. világháború után. Ekkor tudott az megtörténni, hogy a szomszédok, akik addig relatív jó viszonyban voltak egymásra támadtak és összeverekedtek.
Azok lelki sebei, akik átélték ezeket az eseményeket soha nem fognak begyógyulni, azonban megfelelő kommunikációval és párbeszéddel sikerülhet megérteni a másik fél szemszögét, ami záloga lehet annak, hogy a jövőben ilyen eseményre nem kerülhessen sor – vélekedett Novák Csaba Zoltán történész, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet igazgatója.
A kerekasztalbeszélgetések segítenek abban, hogy a magyar közösség beszéljen a saját társadalmi helyzetéről, nem kínálnak megoldást vagy igazságszolgáltatást, viszont általuk az érintettek ráléphetnek az öngyógyulás útjára, ami elengedhetetlen egy egészséges közösség kialakulásához, továbbá az is egy fontos szempont lenne, hogy a többségi társdalalom ne alárendeltként, hanem partnerként kezelje a kisebbségeket – véleményezte Vincze Lóránt, Európai parlamenti képviselő.
Összeállította: Nagy-Bodó Szilárd