A diákok és a piac igényeire kell alakítani a szakoktatást
A szakiskolák helyzete sokat javult az elmúlt évekhez képest – véli Szabó Ödön, Bihar megyei képviselő.
„Nagy a felelőssége azoknak, akik megállapítják azokat a szakokat, amelyeket indítani kívánnak egy adott közösségben a szakoktatás területén. Tehát olyan jellegű képzéseket kell választani, amelyre a vállalkozói szféra nyitott.”- hangsúlyozta Szabó Ödön. A diákok és a piaci igények mellett fontos szerepet játszik a vállalatok bevonása is, amelyek munkahelyet biztosítanának a végzős diákok számára. „Az oktatási törvény előírja, hogy a szakiskolák esetében az iskolai székbe be kell vonni a vállalkozókat is. Sajnos ennek nincs meg még nálunk a kultúrája olyan szinten, mint nyugaton.”– nyilatkozta Szabó Ödön, Bihar megyei képviselő.
Kovászna megyében összesen 24 szakiskolai osztályt terveztek, ebből 21 osztályt sikerült megvalósítani. A 671 helyre összesen 554-en iratkoztak be, így 82,56 %-ban beteltek a helyek, amely az utóbbi évekhez képest a legjobb arányt jelenti. Kiss Imre, Kovászna megyei főtanfelügyelőt kérdeztük.
Dobos László csíkszeredai tudósítónk a Hargita megyei helyzetről számol be.
Kolozsváron a Református Kollégium keretében is működik szakiskolai oktatás, ahol szakokat kellett összevonjanak. Erről Székely Árpád igazgatót kérdeztük.
Magyari Izabella összeállítása.