A családon belüli erőszak esetében 12 hónapra növelnék a távoltartási végzés maximális időtartamát
A szenátusban elfogadott tervezet szerint a családon belüli erőszak áldozatai a jelenlegi 6 hónap helyett 12 hónapig részesülnek hatósági védelemben.
A családon belüli erőszak megelőzéséről és leküzdéséről szóló törvényt módosító javaslatot az USR terjesztette a parlament elé. A tervezet szerint továbbra is egy bíró állapítja meg a távoltartási végzés pontos időtartamát, de ez nem legtöbb 6 hónap, hanem legtöbb 12 hónap lehet. Korábban elfogadott jelentésében a szenátus jogi bizottsága támogatta a törvénymódosítást.
A testület úgy értékelte, hogy az áldozat védelmének biztosításáért meg kell hosszabbítani a távoltartási végzés maximális időtartamát, és a jogi segítségnyújtás szabályozása a fellebbezési eljárás során biztosítani fogja a hatékony védelemhez való jogát. Indoklásukban a törvénymódosítás kezdeményezői azzal érvelnek, hogy a családon belüli bántalmazás heteken, hónapokon vagy akár éveken keresztül is tarthat, ezért a 6 hónapos időszak nem elegendő a távoltartási végzés céljának eléréséhez, nevezetesen ahhoz, hogy a sértett számára biztosítsa a fizikai és érzelmi biztonságának szavatolásához szükséges távolságot a támadótól. A szenátus első házként döntött a tervezetről, amelyet a képviselőház vitat meg döntő házként.
Forrás: Agerpres