300 éves marosszentannai orgonát restaurálnak
Marosszentannáról származó, 300 éves orgonát restaurálnak Gyergyószentmiklósón, az erre szakosodott műhelyben.
Az orgona szétbontása következtében került elő az az időkapszula, amelyben a hangszer eredeti készítőjére és a készítés idejére bukkantak. Az iratok szerint az orgonát 1725 októberében helyezték üzembe, Kissinken, Fogaras város melletti szász templomban. Onnan került át a marosszentannai református templomba.
Az orgona azért is számít egyedinek Erdélyben, mert mint kiderült, eredetileg hat szólóregiszterrel működött, amit az 1800-as években történő felújítása alkalmával átalakítottak négy regiszteresre.
Faluvégi Sándor, a Marosszentannai Református Egyházközség gondnoka, aki elindította az orgona restaurálására szánt pályázatot, elmondta, hogy mindenképpen vissza szeretnék állíttatni eredeti állapotába. Mivel a pályázati összeg nem volt elegendő a teljes visszaállítási munkálatra, ezért a továbbiakban egy jótékonysági bált is szerveznek, így szeretnének további adományokat gyűjteni.
Szász Edit összeállításában elsőként Faluvégi Sándort, a Marosszentannai Református Egyházközség gondnokát, majd Bartis Szabolcs gyergyószentmiklósi restaurátort hallhatják.