
Húsvéti történetek
Mikszáth Kálmán, Borbély Szilárd és Jorge Luis Borges húsvéti történeteit B Szabó Zsolt, a Communitas Alapítvány ösztöndíjas előadója olvassa fel.
Mikszáth Kálmán A húsvét falun novellája a katolikus magyar közösségek húsvéti hagyományait rögzíti a kultúrantropológiának.
„…az a kis Jézuska, aki az aranyos diókat hozta télen, meghalt.– Meghalt szegényke?– Hiszen láttad a szobában lerajzolva a kereszten. Ott a nagy kép az apa ágya fölött.– Az a szakállas ember? Hiszen a Jézuska még kicsike.– Megnőtt azóta, bohó… Nagy lett, férfi lett, az igazságot hirdette, hát megfogták a zsidók és keresztre feszítették…– Megint azok a csúnya zsidók… (Nem megint az, te csacsi. Hanem ez a többi a megint.)”
Borbély Szilárd Már elment a Mesijás?(részlet) című életrajzi fikció-, szabálytalan prózakönyvében, egy elzárt, endogám, szatmári kisfalunak a tereit és alakjait, emlékeit és hiedelmeit mutatja be, ahogy azt egy gyerek láthatja.
„A kárhozatot nem értettem. Máli azt mondja, az a pokol. Pedig Máli nem hisz a pokolban, tudom. Azt szerinte a papok találták ki. Apám az Istenről szokta ezt mondani. Máli szerint Isten van, ő már látta. Amikor elvitték a zsidókat, Mózsiékat, akkor látta. … Mózsit ekkor látták először sírni. Az emberek lesütötték a szemüket. A szájukat összeszorítva hallgattak. Volt olyan is, aki káromkodott. Néhány elvetemült köpködött utánuk.”
Jorge Luis Borges argentin költő, elbeszélő, esszéíró, filozófus, a 20,századi világirodalom nemzetközileg elismert alkakja.
“A templom függönye felülről lefelé egészen kettészakadt. Amikor a százados – aki ott állt vele szemben – látta, hogy Jézus hogyan halt meg, így szólt: ‘Ez az ember valóban Isten fia volt’ ” – így hangzik a bibliai Márk evangéliumának csúcspontja… A Borges-mű szinte egy az egyben az evangéliumi történetet tükrözi… A Biblia Jézus feltámadásával feloldja a kereszthalál tragikumát, a novella nem ad semmilyen feloldást a drámai végkifejletre. Az evangélium szó ugyanis örömhírt jelent, s ez a bibliai történetben Jézus feltámadására vonatkozik. Borges művében viszont ez nem történik meg, s a megváltás fogalmát ilyen értelemben nem köthetjük hozzá.